Dalga Enerjisinin Çevresel Etkileri

Photo of author

By İhsan

Yenilenebilir enerji kaynakları elde edilirken az ya da çok belli bir miktarda çevreye etkileri olmaktadır. Ancak diğer enerji kaynaklarında olduğu gibi büyük çevresel etki oluşturmazlar. Bu nedenle de ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarına her zaman önem vermiştir.  Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları noktasında büyük avantajlara sahiptir. bunlardan birisi olan dalga enerjisi de yenilenebilir enerji kaynakları arasında çevreye olumsuz etkileri en az olanların başında gelmektedir.

Çevresel yararları

Dalga enerjisi çalıştırılması anında fosil yakıtla üretim meydana getirmezler. Bu nedenle de sistemi oluşturan parçaların üretimi esnasında emisyon mevcuttur. Oluşacak olan gaz salımı sonrasında dalga enerjisi tipine göre değişiklik gösterebilecektir.

Dalga enerjisinin insanlığa pek çok faydası vardır. Mesela uzk kıyı bölgelerinde ve küçük adalarda yedek bir güç istasyonuna bapımlılığı ve bu nedenle de enerji elde etmek için gerçekleştirien yakıt taşımacılığı sistemini de azaltacaktır. Bunun yanı sıra bu bölgede atmosfere de gaz salınımı bir hayli düşük boyutta olacaktır. dalga enerjisi sayesinde bu bölgelerde çevresel etkilerde en aza indirilecek ve maliyet neredeyse zaman içerisinde sıfırlanacaktır. Dalga Enerjisi Dönüşüm Sistemi ile ayrı bir besleme hattı oluşturulmuş olur. Özellikle kıyıdan uzak dalga enerji dönüşüm sistemleri, birçok organizmanın korunmasına ve yeni habitatların oluşmasına yardımcı olur.

Çevresel etkileri

Tüm enerji kaynaklarının çevreye etkileri ebette vardır. Dalga enerjisi sisteminde dönüşüm kıyı ve de kıyıya yakın bölgede kurulan dalga enerjisi sistemleri sayesinde deniz yaşamı da olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir.  Eğer ki bunun için gerekli olan düzenleme yapılırsa o zaman bu etkinin ortadan kaldırılması da sağlanabilir. Mesela bu tip sistemlerinin deniz ulaşım güzergahı üzerinde olmaması gerekir.

Yüz yıllar geçtikçe biryandan nüfusu büyüyen diğer yandan tüketimleri artan bir dünyada yaşamaktayız. Her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi enerji kaynaklarından faydalanırken de bir bedel ödenmesi gerekmektedir. Belki bu bedel çevrenin kirlenmesi, insan ömründe kısalma, dünyanın varoluşundan günümüze kadar yaşamış canlıların ırklarının tükenmesi, belki de yaşanabilir bir dünyanın torunlarımız tarafından görülemeyecek olmasıdır. Fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim günümüzde yoğunlaşmıştır. Bu enerji kaynaklarından yoğunluk bakımında, günümüzde yaygın olan rüzgar ve güneş enerjisinden daha yüksek olan dalga enerjisinin ekonomiklik ve çevresel yönlerden ele alınmıştır.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.