Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Çorum İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Enerjisi Üretti

Çorum İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Enerjisi Üretti

Çorum’ da bulunan İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinden oluşan bir ekip okulda 15 Kilowatt’lık güneş enerjisi sistemi ve 3.2 Kilowatt’lık rüzgâr enerjisi sistemini faaliyete geçirdi.

Ülkemizde her geçen gün yenilenebilir enerji konusunda yapılan bilgilendirme ve bilinçlendirme çabaları devam ediyor. Özellikle yeni nesil’ e yenilenebilir enerjinin önemini ve avantajını iyi bir şekilde dile getirildiğinde ne kadar güzel sonuçlar alındığı ortada. Geçtiğimiz günlerde Muş’ ta bulunan Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kendi enerjisini kendisinin ürettiği ile alakalı bir konu paylaşmıştık (bknz: Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretiyor) Bunlara bugün bir daha yenisi eklendi ve Çorum İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinden oluşan bir grup hem güneş enerjisi hemde rüzgar enerjisi ile okulun enerji kısmının bir miktarını kendileri karşıladı.

Hem Güneş Enerjisi, Hem Rüzgar Enerjisi Sistemleri Kuruldu

Proje dahilinde Çorum İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 15 Kilowatt’lık güneş enerjisi, 3.2 Kilowatt’lık rüzgâr enerjisi sistemi kuruldu. Şebekeye bağlı olarak kurulan bu sistem sayesinde okul ürettiği enerjinin satışını yapıyor. Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığının da verdiği destekler ile birlikte “Alternatif Enerji Sistemleri” isimli bir avrupa birliği projesi olan bu projenin verdiği sonuçlar gerçekten memnun edici.

Günümüzde faal olan bu proje sayesinde okul Mayıs 2016 döneminde yaklaşık 1.919 kiloWatt saat enerji üretimi yaptı. Buda ortalama olarak 805.00 TL civarında bir ücretten okulun tasarruf sağladığı anlamına geliyor. Özellikle gelen yaz ayı ile birlikte üretimde artışın olacağını düşünülürse okulun bu proje kapsamında yılda 12 ila 15 bin TL civarında bir enerjiyi kendi üreterek hem ekonomiye hem çevreye katkı sağlaması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Jeotermal Enerji başlıklı makalemizde jeotermal enerji, jeotermal enerji kaynağı ve jeotermal enerji kaynakları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Elif Barış dedi ki:

    Elif Barış Çorum İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Enerjisi Üretti Mesut çok güzel.

  2. Barış Tezer dedi ki:

    Çorum İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Enerjisi Üretti için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ