Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Şanlıurfa`ya 12 Milyon dolarlık GES yatırımı

Türkiye’ de güneş enerjisi alanında en yüksek verime sahip yerlerden bir tanesi olan Şanlıurfa’ ya ASTOR Transformatör şirketinden 12 Milyon dolarlık GES yatırımı geldi. 

Her geçen gün artan tüketim ve sanayileşme ile orantılı şekilde olarak yükselen enerji tüketimi ülkemize çok ciddi zararlar vermekte. Enerji konusunda dışa bağımlı olduğumuz gerçeği bir yana şu an mevcut talebi karşılayabilmek için kullanılan enerjinin çok büyük bir kısmı fosil yakıt ile sağlanıyor. Bu durum hem çevreye hem ülke ekonomisine belirttiğimiz gibi büyük bir zarar vermekte. Bu çerçevede hem enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, hemde temiz enerji kullanımı ile çevremize verdiğimiz zararları engellemek amaçlı ülkemizde her geçen gün yenilenebilir enerji alanında yeni yatırımlar geliyor. Bunlardan en yenisi olan Şanlıurfa’ da ASTOR Transformatör tarafından kurulan GES URFA.

 

GES URFA HEM ÇEVREYİ HEM EKONOMİYİ KORUYACAK

Ülkemizde ki en yüksek güneş verimliliği olan illerden bir tanesi olan Şanlıurfa’ da kurulan GES URFA yıllık yaklaşık olarak 24 milyon kWh enerji üretmesi planlanıyor. Üretilecek 24 milyon kWh yenilenebilir enerji sayesinde yılda yaklaşık 12 milyon kg karbondioksit’ in doğaya salınımı engellenmiş olacak. Aynı zamanda GES URFA bölgede ki en büyük Güneş Enerji Santrali olma özelliğini de taşıyor.

URFA GES hakkında açıklamalarda bulunan ASTOR AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel, Ülkemizde son yıllarda yenilenebilir enerji konusunda önemli gelişme ve yatırımların gerçekleştiğini ve önem kazandığını, ASTOR A.Ş. olarak bu kapsamda ülke ekonomisine ve çevresine destek olmak amacıyla böyle bir yatırım yapmayı amaçladıklarını belirtti. Yatırım kararının ardından 4 ay gibi kısa bir sürede projeyi tamamladıklarını söyleyen Geçgel ayrıca tesiste şirketin kendi üretimi olan Ultra Düşük Kayıplı özel tasarım transformatörler kullanıldığını sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Jeotermal Enerji başlıklı makalemizde jeotermal enerji, jeotermal enerji kaynağı ve jeotermal enerji kaynakları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sevda Ateş dedi ki:

  Sevda Ateş Şanlıurfa`ya 12 Milyon dolarlık GES yatırımı Mesut çok güzel.

 2. Hidroelektrik Enerji dedi ki:

  Şanlıurfa`ya 12 Milyon dolarlık GES yatırımı Güneş Enerjisi Santralleri Şanlıurfa merkezden ben Hidroelektrik Enerji. Selam herkese sayfan inanki iyi, twitter da paylaştım 29-09-2017 11:26:35 harika ötesi.

 3. Metin Ali Feyyaz dedi ki:

  Şanlıurfa`ya 12 Milyon dolarlık GES yatırımı Güneş Enerjisi Santralleri Gümüşhane merkezden ben Metin Ali Feyyaz. Merhaba sayfa vallaha billaha dikkat çekici, face de paylaştım 16-08-2017 17:29:48 harika ötesi.

 4. Jeotermal Enerji Kaynakları dedi ki:

  Kastamonu merkezden ben Jeotermal Enerji Kaynakları. Selam bu web sitesi yeminle mükemmel, linkedinde paylaştım 06-08-2017 17:09:41

BİR YORUM YAZ