Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Elazığ’ da Çöpten Elektrik Üreten Tesis Faaliyete Geçti

Elazığ’ da Çöpten Elektrik Üreten Tesis Faaliyete Geçti

Elazığ’ da çöpten karşılanacak enerji sayesinde şehirde ki 10.000 hanenin elektrik tüketim miktarının karşılanması hedefleniyor.

Elazığ belediyesi Türkiye’ de diğer tüm belediyelere örnek olacak bir projeye imza attı. 3 köy arasında (Dişidi Köyü, Çöteli Köyü, Üçağaç Köyü) toplamda 131,8 hektarlık arazi üzerine kurulan ve 400 ton çöp depolama kapasitesine sahasına sahip toplamda 10.000 adet kadar konutun enerjisini karşılamak amacı ile temelleri atılan Çöpte Enerji Üretim tesisinin açılışı yapıldı. Ayrıca tesisin açılması Dünya Çevre Gününe denk getirilerek güzel bir olaya da imza atılmış oldu.

Tesisin açılması ile alakalı çeşitli açıklamalarda bulunan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 2 bin 800 kilovat saat gücünde olan tesisin toplam 10.000 konutun enerji ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Aynı zamanda Dünya Çevre Gününde bu tesisi açarak ekstra bir gurur ve keyif yaşadıklarını sözlerine ekledi. Çevrenin atalarımızdan bize bir miras kalmadığını, gelecek neslin bize bir emaneti olduğunu da belirten Yanılmaz, Çevreye yapılan her yatırımın gelecek nesillere bırakılacak en güzel miras olduğunu söyledi.

Tesise günlük ortalama olarak 400 ton çöp geliyor ve tesisin işleyişinde çöpler istasyon istasyon ilerleyerek son aşamada çöplerin sıkışmış bir biçimde depoya gelmesi sağlanıyor. Depoda oksijensiz ortamda kalan çöpler çürüyerek metan gazı oluşturuyorlar, oluşan metan gazları içten yanmalı motorlarca yakılarak bertaraf ediliyor. Bu esnada motorların çalışması sırasında oluşan mekanik enerji alternatörler aracılığı ile elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

Bir önceki yazımız olan Evlerde Yenilenebilir Enerji Üretilecek ! başlıklı makalemizde evde yenilenebilir enerji üretimi ve Evlerde Yenilenebilir Enerji hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Barış Tezer dedi ki:

    Elazığ’ da Çöpten Elektrik Üreten Tesis Faaliyete Geçti için teşekkürler.

  2. Vecihi Demirtaş dedi ki:

    Kilis merkezden ben Vecihi Demirtaş. Slm web sitesi inan ki çok güzel, teraziye tıkladım 26-09-2017 14:33:49

BİR YORUM YAZ