Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Engelliler İçin Güneş Enerjisi İle Çalışan Araç

Engelliler İçin Güneş Enerjisi İle Çalışan Araç

Mersin Üniversitesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Elektrik ve Enerji bölümü öğrencileri engelliler için güneş enerjisi ile çalışan elektrikli araç yaptı.

Elektrik ve Enerji Bölümü öğrencisi olan 8 kişinin başlattığı bu proje ile birlikte engelliler için 5 ay gibi bir sürede hem ulaşım sağlayabilecekleri hemde seyyar ürün satışı yapabilecekleri tamamen Güneş Enerjisi ile çalışan bir araç ortaya çıktı.

Mersin’ de şu an devam eden ve 7. si düzenlenen Soli Güneş Festivalinde tanıtılan araç oldukça büyük ilgi gördü. 8 öğrenci tarafından engellilerin hayatında ki zorlukları azaltmak ve onlara bu araçta bulunan seyyar tezgahlar sayesinde gelir elde edebilecekleri bir araç projesi geliştirildi. Projeyi geliştiren 8 öğrenciden bir tanesi olan Nahsan Eski, aracın 25 – 30 km. hıza kadar çıkabildiğini, engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırıp engelleri kaldırmak adına 8 kişi ile engelliler için bu tarz bir araç geliştirdiklerini belirtti. Bu araç sayesinde engelli vatandaşların çevreye hiç zarar vermeden ve sıfır masrafla hem kendilerine gelir elde edebileceklerini hemde ulaşmak istedikleri yerlere daha kolay ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

Araç ile alakalı bilgiler veren Eski, Araçta toplamda 8 adet panel bulunduğunu ve bu 8 panelin toplamda 190 volt enerji üreterek araca hareket verdiğini belirtti. Aynı zamanda zorlu hava şartlarını da düşündüklerini söyleyen Eski, araçta bir çatı olduğunu ve bu sayede zorlu hava şartlarında engelli vatandaşlarımızın en az zararı görerek ulaşmak istedikleri yerlere gidebileceklerini belirtti. Aynı zamanda güneşsiz geçen günler veya çeşitli aksaklıklar yaşanması durumunda 10-15 km kadar aracı götürebilecek akülerde araçta bulunuyor.

Projeyi çeşitli değişiklikler ve denemeler ile birlikte toplamda 4.500 TL gibi bir rakama tamamladıklarını belirten Eski, seri üretime geçilmesi halinde araçların ortalama 2.500 – 3.000 TL civarına üretilip, insanlara hizmet verebileceğini sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Çorum Belediyesinden 15 Milyon Avroluk Rüzgar Enerjisi Projesi başlıklı makalemizde Çorum Belediyesi Yenilenebilir Enerji İhalesi ve Çorum Belediyesi Yenilenebilir Enerji Yatırımları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Muhammet Aslan dedi ki:

  Mesut Engelliler İçin Güneş Enerjisi İle Çalışan Araç Merhabalar sayfa inan ki mükemmel, face de paylaştım

 2. Hami Savun dedi ki:

  Engelliler İçin Güneş Enerjisi İle Çalışan Araç için teşekkürler.

 3. Sevil Türk dedi ki:

  Mesut Engelliler İçin Güneş Enerjisi İle Çalışan Araç selamun aleyküm web siteniz inanılmaz çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

 4. Muhammet Aslan dedi ki:

  Engelliler İçin Güneş Enerjisi İle Çalışan Araç Çanakkale sevgilerle

BİR YORUM YAZ