Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Sütaş Enerji İhtiyacını Atıklardan Karşılayacak

Sütaş Enerji İhtiyacını Atıklardan Karşılayacak

Türkiye’ nin önemli markalarından Sütaş, tesisleri için gerekli olan enerjinin tamamını çiftlik ve fabrikalardan çıkan atıklarla üretecek.

Sütaş, yenilenebilir enerji konusunda çok önemli bir adım atarak fabrikaların da ve çiftliklerin de ki atıkları değerlendirerek enerjiye çevirecek. Şirket bu sayede sera gazı salınımını %50 oranında azaltırken, aynı şekilde su kullanımında da %25 tasarruf sağlayacak. Tüm atıkları geri dönüşüm çerçevesinde enerjiye çevirecek olan şirket lojistik konusunda da giderlerini %40 azaltacak. Bu proje kapsamında ki her yıl elde edilen kazancın %1 ini ise sağlıklı beslenme ve süt bilincinin artmak için yapacağı çalışmalara ayıracak.

Geleceği Düşünmemiz Çok Doğal konsepti ile çalışmalara başlayan Sütaş, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Çevresel Sürdürülebilirlik, Ekonomik Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sürdürülebilirlik adı altında 4 tane sürdürülebilirlik raporu yayınlayan Sütaş, bu çerçevede çevre ve enerji ile alakalı çeşitli yatırımlar yapıp kendisine hedefler belirledi.

Kendilerine bu konuda 2020 yılını hedef alan Sütaş’ ta 2020 yılı için enerji verimliliğini %40 oranında arttırmak, kullandığı suların doğaya %100 geri dönüşümünü sağlamak, sera gazı salınımını %50 oranında azaltmak, atıkların %100 ünü değerlendirmek, 1 litre süt üretiminde 2.5 ağacın temizleyeceği hava kadar emisyon değerini azaltmak gibi hedefler bulunuyor.

Sütçülüğü sadece süt üretimi olarak görmeyen ve tarlada ki yetişen ottan başlayıp ürünün hazır halde masalara gelmesine kadar ki tüm aşamalar ile alakalı süreci yöneten firma, tüm bu çevresel ve enerji açısından önemli yatırımların ve planlamaların dışında Sütaş, bulunduğu yerlerde ki üretimi verimli yapmak, üreticiyi bilinçlendirmek ve tüketimi arttırmaya yönelik çeşitli yatırımları ve planlamaları da bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Engelliler İçin Güneş Enerjisi İle Çalışan Araç başlıklı makalemizde Mersin Üniversitesi Engelli Aracı Projesi ve Yenilenebilir Enerji İle Çalışan Engelli Aracı hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Kerim Cabbar dedi ki:

  Sütaş Enerji İhtiyacını Atıklardan Karşılayacak Bartın sevgilerle

 2. Fatih Süray dedi ki:

  Sütaş Enerji İhtiyacını Atıklardan Karşılayacak Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kırklareli merkezden ben Fatih Süray. Selam herkese siten harbiden hayran edici, tebrikler 23-10-2017 15:23:28 harika ötesi.

 3. Handan Çarpar dedi ki:

  Handan Çarpar Sütaş Enerji İhtiyacını Atıklardan Karşılayacak Mesut çok güzel.

 4. Handan Çarpar dedi ki:

  Samsun merkezden ben Handan Çarpar. selamun aleyküm sayfa vallaha billaha dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 06-07-2017 22:14:51

 5. Fatmanur Akşen dedi ki:

  Sütaş Enerji İhtiyacını Atıklardan Karşılayacak ne zaman çarşamba gününde Fatmanur Akşen bu siteden okudum.

BİR YORUM YAZ