Yenilenebilir Enerji Kaynakları

İsrail’ den Güneş Enerjisi Kulesi !

İsrail’ den Güneş Enerjisi Kulesi !

İsrail, çöldeki verimsiz toprakları kullanarak güneş enerjisinden faydalanabileceği dünyanın en büyük güneş enerji kulesini inşa ediyor. Santral yıllık 121 megawatt elektrik enerji üretecek.

Necef çölü üzerinde bulunan bir araziye İsrail tarafından dünyanın en büyük ve en gelişmiş güneş enerji kulesinin yapımına başlandı. Aşalim ismi verilen enerji kulesinin 2017 yılı gibi tamamlanması planlanıyor. Dünyanın en büyük güneş enerji kulesi olma özelliğini taşıyan Aşalim toplam 240 Metre yüksekliğinde olacak.

Güneş ışınlarının tek bir noktaya odaklanması sonucu enerji üreten bu kuleler de Heliostat adı verilen aynalar tarafından güneş ışınları kule merkezine toplanıyor. Aşalim projesinde ise toplamda 55.000 adet Heliostat ayna kullanılacak. Aşalim tesisi toplamda 430 futbol sahası büyüklüğünde olacak. 55.000 adet Heliostat aynanın kulenin merkezine yansıttığı ışınlar ile birlikte merkezde ki sıcaklığın yükselmesi ile birlikte 600 Derecede kaynayan su ile alttaki tribünler harekete geçecek ve enerji üretimi başlayacak.

Santral tamamlandığında 121 megawatt enerji üretecek ve buda toplamda 120.000 haneli bir yerleşim bölgesinin elektrik enerjisi tüketimine denk. Toplamda yarım milyar euro bedelle tamamlanacak projeyi Amerikan ve Fransız şirketlerinin ortaklıkları inşa ediyor. İsrail hükümeti bu tesiste üretilecek enerjinin 25 yıl boyunca alınacağına garanti veriyor.

Asıl hedefi enerjide dışarı olan bağımlılığı azaltmak olan İsrail devleti, 2020 yılına kadar toplam enerji ihtiyacının %10 luk bir kısmını yenilenebilir enerji ile karşılamayı hedefliyor. Coğrafi olarak güneş enerjisi kullanımına çok uygun olan bölgede günlük hayatta bireysel anlamda zaten yüksek olan güneş enerjisi panelleri devlet yatırımları ile çok daha büyük bir hal alarak uzun vadede İsrail ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak.

Bir önceki yazımız olan 2015' de Rüzgar ve Güneş Enerjisine 18,8 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı başlıklı makalemizde 2015 güneş enerjisi yatırımları ve 2015 rüzgar enerjisi yatırımları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Alaaddin Çakır dedi ki:

    Alaaddin Çakır İsrail’ den Güneş Enerjisi Kulesi ! Mesut çok güzel.

BİR YORUM YAZ