Yenilenebilir Enerji Kaynakları

2015′ de Rüzgar ve Güneş Enerjisine 18,8 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı

2015′ de Rüzgar ve Güneş Enerjisine 18,8 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı

Yenilenebilir enerjinin en önemli iki ayağı diyebileceğimiz Rüzgar ve Güneş Enerjisi alanında ki yatırımlar 2015 yılında 18,8 Milyar Doları buldu.

Bildiğiniz gibi 2015 yılı küresel anlamda yenilenebilir enerji konusunda yatırım açısından rekorların kırıldığı bir yol olmuştu. Bu konu ile alakalı sitemizde Yenilenebilir Enerji Yatırımları Rekor Kırdı ! isimli konumuzu inceleyerek daha detaylı rakamlara ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

2015 yılında yapılan toplam 37,6 milyar dolarlık enerji yatırımının 18,8 milyar dolarlık kısmı ise sadece Rüzgar Enerjisi ve Güneş Enerjisi sektörlerine harcandı.

Dünya Bankası tarafından yayınlanan “Altyapı Projelerine Özel Sektör Katılımı” verilerine göre geçtiğimiz yılda toplamda 111,6 milyar dolar gibi bir rakamı bulan küresel alt yapı konusunda yapılan yatırımların 37,6 milyar dolarlık kısmı enerji ile alakalı projelere harcandı. Tüm yapılan bu 37,6 milyar dolarlık enerji yatırımının %63 lük kısımı ise yenilenebilir enerji konusunda ki projelere harcandı.

Tüm dünya üzerinde geçtiğimiz yıl imza atılan toplam 205 enerji projesi içinde Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi projeleri ilk sırada kendine yer buldu. Her iki enerjide 9,4 er milyar dolarlık yatırımlar aldı ve toplamda bu iki enerjiye 18,8 milyar dolarlık kaynağın aktartılmasını sağlandı. Özellikle Güneş Enerjisindeki yatırımlar 2015 yılında son beş yılın rakamları göz önüne alınarak yapılan araştırmaya göre %72 lik bir artış gösterdiği görüldü.

Bir önceki yazımız olan Sütaş Enerji İhtiyacını Atıklardan Karşılayacak başlıklı makalemizde Sütaş 2020 hedefleri, Sütaş enerji yatırımları ve Sütaş yenilenebilir enerji hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hacer Baytar dedi ki:

    Mesut Selamlar sayfanız inanılmaz iyi, teraziye tıkladım

  2. Hamza Kaya dedi ki:

    2015′ de Rüzgar ve Güneş Enerjisine 18,8 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ