Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Karbon Mühendisliği Nedir?

Karbon Mühendisliği Nedir?

Karbon Mühendisliği Nedir? : Karbon mühendisliği konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyoruz. Çünkü bu mühendislik alanı henüz yeni yeni insanların dikkatini çekmeye başladı. Bunda en büyük rolü ise gelişen teknoloji alıyor. Karbon mühendisliği nedir? sorusunun karşılığı ise atmosfer bulunan karbondioksit gazının alçaltılmasını hedefleyen, karbon salınımını da aynı zamanda kontrol altında tutmaya çalışan düşük karbonlu yakıt araştırması gerçekleştiren ve karbonun yakıta dönüştürülmesini hedefleyen bir mühendislik dalıdır.

Atmosfer üzerinde bulunan karbondioksit ve metan aynı zamanda dünya yüzeyindeki sıcaklığında yükselmesine neden oluyor. Bu da demek oluyor ki buzullar artık yavaş yavaş eriyor. Buzlar erimeye başladıkça yerine kara parçası ve sular almaya başlıyor. İşin teknik boyutuna bakarsak buzun yansıtma özelliği daha fazladır. Dolayısıyla buzlar eridikçe yerine gelecek olan suların yansıtması yeterince olmayacak ve bu kez buzulların çok daha hızlı bir şekilde erimesi gerçekleşecektir. İşte karbon mühendisliği bu noktada ipleri eline almak ve yeni çalışmalarla bu durumun durdurulması noktasında önemli adımlar atılmasını sağlamaktadır.

Karbon Mühendisliği

Karbon mühendisliği konusunda gerek yatırımlar olsun gerekse çalışmalar son dönemde bir hayli artmıştır. Hatta 2009 yılında bunun için Kanada’da bağımsız görev yapan bir şirkette kurulmuştur. Hatta bu şirket pek çok önemli işadamı tarafından da finanse edilmiştir.

Aşağıda gördüğünüz resimlerde dünyadaki karbon miktarının azaltılması amacıyla geliştirilmiş olan bir filtre sistemi vardır.

Karbon Muhendisligi Nedir1 - Karbon Mühendisliği Nedir?

Karbondioksitin ayrımı için mambran gereklidir. Bu sayede karbondioksit sıvı bir karışım ile hapsedilmiş olacaktır. Karbon mühendisleri ise bu noktada karbondioksiti saf karbona dönüştürmeyi planlamışlardır.

Karbon Muhendisligi Nedir2 - Karbon Mühendisliği Nedir?

İzole Edilmiş Karbondioksit

İzole edilmiş karbondioksit dediğimiz zaman ağaçları bir çözüm gibi görebilirsiniz. Ancak bunun içinde çok geniş bir alanın olması gerekiyor.  Bu da sistemin nerede kurulacağı ve ne kadar çalışabileceği gibi pek çok ayrıntıyı içermektedir.

Karbon Muhendisligi Nedir3 - Karbon Mühendisliği Nedir?

Bunun yerine sistemin nereye kurulması gerektiğini düşünmek daha doğru olacaktır. Bunun içinde bitkilerin daha az olduğu alanların tercih edilmesi gerekir. Eğer ki amaç hidrojen sağlamaksa bu durumda suyun bulunduğu bir yerin tercih edilmesi gerekir aksi takdir de bir de suyun çıkarılması için ya da çekilebilmesi için ekstra sistemlerin yapılması gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir? başlıklı makalemizde akü seçimi, güneş enerjileri ve güneş enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ