Yenilenebilir Enerji Kaynakları

DC Su Pompaları İle Sulama Sistemleri

DC Su Pompaları İle Sulama Sistemleri

Türkiye güneşin yoğun olduğu ülkelerin başında geliyor. Dolayısıyla burada güneşten her şekilde faydalanabiliyor olmak biz insanlar için oldukça büyük bir avantaj. Bu anlamda güneş enerjisinden birçok noktada istifade edilebiliyor. DC su pompaları ile güneş enerjisi sulama sistemlerinden faydalanmak mümkün. Özellikle yüzeysel sulamanın gerçekleştirileceği alanlarda, su çekmek için bu sistemlerin tercih edilmiş olduğunu biliyoruz. DC su sistemleri sayesinde derin kuyularda verim çok fazla sağlanmıyor ancak tercih edilmesi durumunda da maliyetin biraz daha kabarık olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de derin olmayan kaynaklarda özellikle su kuyuları ya da su kanalları için sistemin ideal olduğunu söyleyebiliriz.

DC Su Sistemlerinin Avantajları nelerdir?

Kullanıcılarına çok sayıda avantaj sağlayabiliyor. Örneğin aküye ihtiyaç duymuyor. Bu da sistemin tercih edilmesi durumunda akü maliyetinin olmaması anlamına geliyor. Bilindiği üzere akülü olan sistemlerde bakım önemli ve uğraştırıcı bir konu.  Dolayısıyla bu sistem bu durumu ortadan kaldırmış olacak. DC su pompaları 54 volt gibi düşük bir voltajla çalışıyor bu nedenle de çok fazla güneş paneline ihtiyaç duymuyor bu da fazladan güneş paneli ücretini ortadan kaldırmış oluyor. Sistemin maliyetinin az olması ve sağlamış olduğu faydanın yüksek olması yüzeysel kuyularda özellikle havuzlarda ve su kanallarında çok fazla tercih edilebiliyor.

Güneş panellerinin bazılarında inverter ve şarj regülatörü gibi farklı malzemelerinde kullanması gerekiyor. Ancak sistem bunu da gereksiz gördüğü için ihtiyaç duymuyor. Bunun yerine DC su pompalarının kendi kontrol ünitesi yer alıyor bu kontrol ünitesinin görevi ise tüm sistemi harekete geçirmek.

Bu sistemlerin güzel olan yanlarından birisi paket olmasıdır. Örneğin paketin içerisinde pompa var ve bu sayede ayrıca bir su pompasına ihtiyaç duyulmuyor.

Yukarıda sistemin avantajlarını sizlere sunduk ancak avantajlarının yanı sıra bir takım dezavantajları da bulunuyor. Onları da aşağıda sizlere sunalım.

DC Su Pompalari ile Sulama Sistemleri1 - DC Su Pompaları İle Sulama Sistemleri

DC Su Pompası Dezavantajları nelerdir?

DC su pompasının maliyeti yüksektir.  1500 TL’den başlayarak yukarılara doğru rakam yükselir.

DC su pompalarının tamiri mümkün değildir. İçerisinde sargılar olmadığından dolayı tamir edilmiyor. Bu durumda bozulunca çöpe atmak durumundasınız.

Derin kuyularda işe yaramaz ya da çamurdan bozulabilir.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir? başlıklı makalemizde akü seçimi, güneş enerjileri ve güneş enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ