Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Kelkit’te Köyler Yenilenebilir Enerji İle Aydınlanıyor

Kelkit’te Köyler Yenilenebilir Enerji İle Aydınlanıyor

Gümüşhane’ nin Kelkit ilçesine bağlı köyler Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanılmış olan “Yenilenebilir Enerji Yeşil Köy” projesi çerçevesinde güneş enerjisi ile çalışan sokak lambaları ile aydınlanıyor.

Ülkemizde ki yenilenebilir enerji konusunda ki gelişmelere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu kapsamda Gümüşhane’ nin Kelkit ilçesine bağlı toplam 6 köyde “Yenilenebilir Enerji Yeşil Köy” projesi kapsamında Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından oluşturulan projede güneş enerjisi ile çalışan sokak lambaları faaliyete geçirildi.

Kelkit Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğince hazırlanan ve aynı zamanda Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)’ nın da desteklediği proje çerçevesinde Kelkit ilçesine bağlı 6 farklı köyde (Kaş Köyü, Sadak Köyü, Babakonağı Köyü, Gerdekhisar Köyü, Öğütlü Köyü ve Yeşilpınar Köyü) güneş enerjisine bağlı çalışan yenilenebilir enerjinin kullanıldığı 5 er adet sokak lambası kuruldu.

Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Çetin Kaya ve Kelkit İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bahadır Nasuhbeyoğlu proje kapsamında elektrik direği dikilen köylerde incelemelerde bulundular.

Köylerde meydan, okul, camii gibi yoğun olarak kullanılan bölgelerin aydınlatılması için bundan yaklaşık 5 ay önce imzalanan projenin bugün hayata geçmiş olması hem Kelkit ilçesine bağlı köyler için hemde ülkemiz için son derece sevindirici bir haber oldu.

Bu projenin hem diğer ilçelere örnek olması hemde bölgede yapılacak yenilenebilir enerji kaynakları ile alakalı yatırımlara öncü olması amaçlanıyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Jeotermal Enerji başlıklı makalemizde jeotermal enerji, jeotermal enerji kaynağı ve jeotermal enerji kaynakları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Muhammet Aslan dedi ki:

    Mesut Selamın aleyküm bu web sitesi cidden çok güzel, linkedinde paylaştım

  2. Alparslan Türk dedi ki:

    Kelkit’te Köyler Yenilenebilir Enerji İle Aydınlanıyor ve Mesut begendim dedi.

  3. Neşe Sultan dedi ki:

    Neşe Sultan Kelkit’te Köyler Yenilenebilir Enerji İle Aydınlanıyor Mesut çok güzel.

BİR YORUM YAZ