Greeneco Enerji İle Denizli’ de Jeotermal Enerji Üretimi Başladı

Photo of author

By Mesut

Saray Holding ve Acarsan Holding iş birliği ile 2012 yılında kurulmuş olan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş tarafından Denizli’ de Jeotermal Enerji üretilmeye başlandı.

Türkiye’ de çevreye duyarlı, yenilenebilir enerji üretimine ilişkin yatırımlarına devam eden Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş Denizli’ de Jeotermal Enerji üretebilmek amaçlı toplam 110 Milyon Dolarlık yatırım ihtiyacı duyulan projenin %80 lik kısmını tamamladı. Ülkemizde ki yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştırmak ve enerjide dışarı olan bağımlılığı azaltıp, çevreci bir enerji üretmek amacı ile kurulan tesiste Şubat ayında deneme amaçlı ilk üretim başladı.

Hem tesis hakkında, hemde Türkiye’ de ki yenilenebilir enerji kaynakları hakkında açıklamalarda bulunan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Özdağ; Yapılmış veya yapılacak olan çeşitli Hidroelektrik Santraller, Jeotermal Enerji Santralleri ve Güneş Enerjisi santralleri ile Türkiye’ de yıllık olarak yıllık 1 milyar Kwh farklı kaynaklarla yenilenebilir enerji üretimi gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.

Denizli’ de kurulan tesis hakkında da bilgilendirmeler yapan Kamil Özdağ, Proje ile alakalı yatırıma 2012 yılında başladıklarını ve şu an santral ile alakalı çok büyük bir kısmın tamamlandığını ve testlere başladıklarını belirtti. Santrala kurulacak olan 2. bir ünite ile birlikte tesisin 25,6 MWe’lik bir kurulu güce sahip olacağını ve bu kurulu gücün tamamının Ekim 2016 gibi kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Denizli, Sarayköy, Tekke bölgesine bulunan tesis toplamda 2 bin 250 hektar alanda faaliyet gösterecek. Tesiste toplamda 60 MWe’lik bir güce ulaşılması hedeflenmekte. Bu sayede Denizli’ de kurulan bu tesis yılda 200.000.000 KWh elektrik enerjisi üretebilecek. Ayrıca Denizli’ de kurulan tesis Türkiye’ de ilk kez yerli türbin kullanma özelliğini de taşıyor.

“Greeneco Enerji İle Denizli’ de Jeotermal Enerji Üretimi Başladı” üzerine 5 yorum

  1. Greeneco Enerji İle Denizli’ de Jeotermal Enerji Üretimi Başladı Yenilenebilir Enerji Kaynakları Tekirdağ merkezden ben Gencay Mert. Merhabalar sayfan vallaha çok iyi, şukuladım 07-10-2017 15:50:29 harika ötesi.

    Yanıtla
  2. Afyon merkezden ben Yasin Şerif. selamun aleyküm paylaşımın ciddiyim hayran edici, twitter da paylaştım 15-08-2017 19:07:17

    Yanıtla
  3. Greeneco Enerji İle Denizli’ de Jeotermal Enerji Üretimi Başladı ne zaman pazar gününde Ramazan Akkuş bu siteden okudum.

    Yanıtla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.