Güneş Paneli Montajı Ne Kadar Sürer?

Photo of author

By İhsan

Güneş panellerinin uygulanması önemli bir finansal karardır. Bu nedenle de yatırımınızı yaparken ne kadar kazanç elde etmek istediğiniz konusunda öncelikli olarak fikir sahibi olmak durumundasınız. Çünkü güneş panellerinin ne kadar bir zaman içerisinde yerleştirileceği kesin olarak bilinemez. Bazen tam monte işleminin bittiğini düşündüğünüzde kazalar ya da aksilikler meydana gelebilir. Hatta rüzgar ve fırtına burada etken olabilecektir. Güneş panelleri denildiğinde yıllar boyunca geri dönüşlerin beklendiği sistemler akla gelir bu anlamda kapsamlı bir araştırma yaparak uygulayacağınız güneş panellerinin en a 30 yıl boyunca verimli bir şekilde hizmet vermesini hedeflemek durumundasınız.

Garanti

Güneş panellerinde modüllerin ömrü iyi belirlenmesi gerekir. Bir panel üretiminde garanti süresinin firmalara göre değişik olduğunu söylesek de burada ortalama bir süre olarak 25 yu gösterebilir. Üretim yapan firmaların büyük bir çoğunluğu % 90 oranında 10 yıl % 80 oranında da 25 yıl vermişlerdir.

Güneş Paneli Montajı Ne Kadar Sürer? Diğer Haberler

Çevresel Etki

Güneş panelleri kurulurken çevresel etkilerinde önemli olduğu bilinmelidir. Bu anlamda yaşamış olduğunuz şehrin iklim şartları güneş panellerinin de ömrünü etkileyebilecek konudur. örneğin aşırı kar olan ve yüksek rüzgarların bulunduğu soğuk iklimlerde kurulmuş olan panellerin ılıman iklimde kurulu olan panellere göre ömürleri daha kısa olacaktır. ya da çöl iklimindeki panellerin bozulma seviyelerinin daha yüksek olacağı bilinmelidir.

Bakım

Güneş panelleri sistemik olarak hareket ettiğinden dolayı düzenli bakım işlemi gerektirirler bu anlamda kurulmuş olan sistemin aktif bir şekilde çalışabilmesi için mutlaka gerekli bakım işlemlerinin de aksaksız bir şekilde yapılmış olması gerekir. Güneş panellerinde kir, ve kuş pislikleri zamanla sistemin arıza yapmasına ya da tam anlamıyla verim sağlamamasına neden olur dolayısıyla düzenli bakım yapılmasıyla birlikte sisteminde bu tür sorununun ortadan kaldırılmış olması sağlanır.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.