Home » Güneş Enerjisi » Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali
Güner Enerji Santrali 660x330 - Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali
Güneş Enerji Santrali ve Güneş Enerjisi Tarlaları

Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali

Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali

Yine, yeni, yeniden merhaba öncelikle. Bu gün sizlere Güneş enerjisi kulesi, solar paneller ve güneş enerji santralleri hakkında bildiklerimi mümkün olduğunca açık ve detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Kaçırdığım veya atladığım bölümler ve konular için şimdiden sizlerden özür dilerim.

Öncelikle “Güneş enerjisi nedir?” soruna cevap vererek başlayalım. Güneş enerjisi, güneşten gelen ışınları güneş panelleri sayesinde toplayarak ısıya ve enerjiye dönüştürmenin ve sonucunda ortaya çıkan enerjinin ismidir. Ülkemizde elektrik üretiminden daha çok evlerde sıcak su akmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Güneş enerjisi panelleri esasında içlerinde ikiye ayrılır. Birisi evimizde sıcak suyun akmasını sağlayan paneller diğeri de güneş ışınlarını enerji yani elektriğe dönüşmesini sağlayan paneller. Güneş enerjisinden faydalanmak için tabi ki yalnızca bu panellere ihtiyaç bulunmamaktadır. Nasıl diye soracak olursanız, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir güneş enerjisi tarlasında yüzlerce ayna güneş enerjisini yansıtarak tek bir noktada topluyor ve depoda bulunan sıvıyı ısıtarak enerji çıkmasını sağlıyor. Size Bu güneş enerjisi kulesinden biraz daha detaylı bahsetmek istiyorum.

IVANPAH GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Primm bölgesindeki Ivanpah güneş enerjisi santrali, hukuki ve bürokratik engeller yüzünden yapımı yıllarca sürmüş olan dünyanın en büyük güneş enerjisi santralidir. 12.02.2014 tarihinde devreye girmiştir. Ivanpah Güneş Santralinde 392 megawatt elektrik üretilmesi planlanıyor. İvanpah hakkında daha detaylı bilgi için (bkz. İvanpah Güneş Enerjisi Tarlası!)

ivanpah gunes enerjisi kuleleri gunes enerjisi tarlasi 300x171 - Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali
ivanpah Güneş Enerjisi Kuleleri ve Güneş Enerjisi Tarlası

Peki dünyanın en büyük güneş enerji santralinin ve güneş enerjisi kulesinin özellikleri nedir?. Bu tesiste bilgisayarlar yardımıyla kontrol edilebilen ve her bir tanesi iki buçuk (2.5) metre yüksekliğinde üç (3) metre genişliğindeki tam 300 bin ayna bulunuyor. Bulunan bütün ayna paneller 139 metre uzunluğundaki merkez kuleye güneş ışınlarını yansıtarak elektrik enerjisi üretmesi hedeflenmektedir. Bilgisayar kontrollü olmasının nedeni, 210×400 cm ebatında olan aynalar bilgisayar kontrolü sayesinde güneşin açısına ve konumuna göre otomatik bir şekilde hareket ederek 133 metre uzunluğunda olan kuleye güneş ışığını yansıtıyor. ABD’de bulunan Ivanpah Güneş Enerji Sistemleri firması bu yöntem sayesinde hem ekonomik hem de çevreci bir enerji alternatifi sağlayacak.

Ne kadar ekonomik olacak ve ne kadar enerji sağlayacak?” dediğinizi duyar gibiyim. Güneş ışığının etkisiyle buharlaşan suyu türbinleri çevirmesini sağlayarak elektrik üretimi yapacak California – Nevada sınırındaki Ivanpah Güneş Enerji Santrali 392 megawatt elektrik üreterek bölgede bulunan 140 bin civarındaki eve elektrik sağlaması düşünülüyor.

Güneş Enerjisi Kuleleri 300x167 - Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali
Güneş Enerjisi Kuleleri

Bu konuyu Türkiye’den başka bir örnekle daha anlatmak istiyorum. Dünya’nın en büyüğü veya en küçüğü olmasa da bizimde kendimize ait bir kule tipi yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santralimiz bulunmaktadır. Türkiye Güneş Enerjisi sektöründe bir ilke imza atılarak yerli bir firma tarafından kule tipi yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santrali Mersin’de kuruldu.

Toplamda 5 megawatt kurulu güce sahip olan ve sadece 1500 evin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan bu tipteki güneş enerji santralleri dünyada aslında oldukça nadir bulunmaktadır. 50 milyon dolar gibi yüksek bir meblağa Türk bir şirket tarafından kuruldu.

Projenin Türkiye’de güneş enerjisinden faydalanılarak elektrik üretimindeki yatırımcılara yol göstereceği söyleniyor. Projeye imza atan Greenway ismindeki firmanın kurucu ortağı olan Serdar Erturan yaptığı açıklamada projenin Türk mühendisler tarafından TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı yani kısaltmasıyla (TTGV) desteğiyle 2005 senesinden bu zamana kadar yapılan Ar-Ge çalışmalarının bir sonucu olarak gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yoğunlaştırılmış Güneş Enerji Santrali Nedir?

Güneş Enerjisi Kulesi - Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali
Güneş Enerjisi Kulesi

Güneş enerjisi üretiminde kullanılmakta olan birçok yeni sistemlerden ve teknolojilerden biriside Concentrated Solar Power yani belirttiğimiz gibi yoğunlaştırılmış güneş enerjisi ve güç santralleridir. Aslında bu tip santrallerin çalışma mantığı fazlasıyla basittir. Güneşten gelen ışınlar özel olarak üretilmiş olan kompozit ve ayna ile karakterli düzlemsel kollektörlere yansıtılır. Burada meydana gelen oldukça fazla ve büyük olan ısılar sisteme yerleştirilmiş olan borulardaki su veya sıvıyı yüksek sıcaklıklara çıkartır. Yüksek ısının sonucunda kızgın halde buhar elde edilmiş olur ve bu buhar türbinlere daha sonrasında jeneratörlere gönderilmesi sağlanarak enerji üretilmiş olur. Bu biçimde elektrik üretiminin oldukça fazla çeşitli sistemleri bulunmaktadır. Ancak Türkiye’de kurulmuş olan tesisin tipi güneş enerjisi kulesidir yani güç kulesidir.

Güneş Enerjisi kulesi yani Güç Kulesi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Güç kulesi, birbirinden farklı aynalar(Hatırlarsanız Ivanpah güneş enerji santralinde tam 300 bin ayna bulunuyordu.) kullanılarak güneş ışınlarını yüksek bir kulenin tepesinde bulunan tek bir alıcıya odaklaması sağlanır. Kulenin tepesinde bulunan alıcıya bağlı olan tüpler sayesinde yoğunlaştırılmış güneş ışınlarını toplayarak içerisindeki sıvıyı yüksek bir sıcaklığa ulaştırır. Güneş ışığını tek bir noktaya odaklayarak toplayan prototip santraller güneşin yoğunluğunu yaklaşık 1000 kat arttırabilir. Buda daha fazla ısı oluşturarak daha fazla elektrik üretir.

Güneş enerjisi kulesi ve güneş enerjisi santralleri hakkında en azından aklında bir fikir veya bir bilgi oluşmuştur eminim. Bu santrallerin maliyetleri yüksek olmasına rağmen kısa vadede kazancı yüksektir. Ancak hammadde ihtiyacı olmadığı için daha doğru direk olarak doğadan enerjisini aldığı için gider maliyetleri düşüktür. Size anlattıklarımız şu zamana kadar yansıtmalı ve aynalı güneş enerji santralleriydi. Bu anlattıklarım daha çok büyük firma kurum ve kuruluşlar için geçerli. Türkiye’nin ekonomik olarak gelişimini sağlamak için bu santrallerin kurulmasında yardım ve destekler sağlayarak bu alana daha fazla yatırım yapması bir tercih değil bir zorunluluk olması gerekmektedir.

Bireysel kullanıcılar güneş enerjisinden yararlanmak için hangi adımları ve hangi yolları izlemesi gerekmektedir. Aslında ülkemizde güney ve ege bölgelerinde güneş enerjisinden çeşitli yollarla faydalanılmaktadır. Güneş enerjisini kullanarak evinde ve yazlıklarında sıcak su elde bir çok tanıdığım bulunmaktadır. Bunun şöyle bir güzelliği bulunmaktaki ne doğalgaza nede elektriğe para vermeden mutfağınızda ve banyonuzda sıcak su ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz ki sadece bu giderleri kısarak bile güneş enerjisi paneline ödediğiniz parayı hem birkaç yıl içerisinde çıkarabiliyorsunuz hem de ülke ekonomisine dışa bağımlılık konusunda küçük görünse de çok büyük bir yardımda bulunabiliyorsunuz. Ancak ülkemizde henüz pek çok kişinin kullanmadığı solar paneller yardımıyla güneş enerjisini kullanarak evinizin elektrik ihtiyacını da karşılayabilirsiniz. Güneş panelleri yani solar panellerin büyüklüğüne ve özelliklerine göre bu paneller güneş enerjisini toplayarak bir aküye elektrik enerjisini depolar ve siz bu aküleri elektrik hattınıza bağlayarak veya direk aküler üzerinden enerjiyi yani elektriği kullanarak evinizde televizyon, buzdolabı, çamaşır makinası ve lambalarınızın elektrik ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ancak az öncede belirttiğim gibi bu panellerin büyüklüğüne ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Yani sadece televizyonunuzu da çalıştırabilirsiniz hepsini aynı anda da çalıştırabilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizdeki panel sayısına, özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Bu arada belirtmek gerekir ki bu panellerin temizliğini de unutmamanız gerekir. Enerjiyi güneşten sağladıklarını için üzeri tozla kaplanmış bir panelin yeterince güneş ışığından faydalanamayacağını unutmamak gerekir.

Güneş enerjisi kulesi, solar paneller ve güneş enerji santralleri hakkında anlatacaklarım ve aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Aklıma gelen diğer bilgileri ve güneş enerjisi hakkındaki diğer konuları buradan sizlere aktarmaya devam edeceğim. Güneş Enerjisi ile ilgileniyorsanız ilgili kategorimizi incelemenizi ve takip etmenizi öneririm.

Bir önceki yazımız olan Yenilenebilir Enerji Çeşitlerini Anlatıyoruz! başlıklı makalemizde biyokütle enerjisi, güneş enerjisi ve hidroelektrik enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici!

Gunes Enerjisi Sistemleri - Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisi sistemlerinin uygun ve maliyeti düşük olması nedeniyle elektrik üretiminin başarılı yöntemleri arasında gösterilmektedir. …

16 comments

  1. Mardin merkezden ben Necla Akyüz. Slm web sitesi inanki hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 22-11-2017 07:20:33

  2. Rüzgar Enerjisi

    Artvin merkezden ben Rüzgar Enerjisi. Mrb bu web sitesi yeminle ilgi uyandırıcı, sağolun 05-11-2017 22:58:31

  3. Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali ne zaman pazar gününde Tamer Aslan bu siteden okudum.

  4. Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali için teşekkürler.

  5. Çağatay Turgut merhaba arkadaşlar sayfanız vallaha billaha mükemmel, teşekkürler

  6. Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali Güneş Enerjisi Iğdır merkezden ben Feride Nur. selam arkadaşlar sayfanız gerçekten iyi, face de paylaştım 27-09-2017 07:56:15 harika ötesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.