Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Neden Önemlidir?

Yenilenebilir Enerji Neden Önemlidir?

Bu makalemizde yenilenebilir enerji konusuna değinmek istedik. Ancak yenilenebilir enerji denildiğinde bilmemiz gereken şeyin ne olduğunu tanımanın doğru olacağı görüşündeyim bu nedenle de yenilenebilir enerjinin tanımıyla başlayarak devam etmenin daha doğru olacağı görüşünü taşıyorum.

YENiLENEBiLiR ENERJi NEDiR?

Yenilenebilir enerji ve kaynakları, durmaksızın devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjiye denir. Bu kaynaklar güneş ışığı, rüzgârlar, akan sular (hidrogüç veya hidrosantral), biyolojik süreçler ve jeotermal enerji olarak sıralanabilir. Makalenin devamı için lütfen tıklayınız.

Yenilenebilir enerjinin önemi ise sağlamış olduğu faydalardan kaynaklanmaktadır. Bu faydaları ise aşağıda ayrı ayrı şekilde belirtelim.

Çevresel Faydaları

Enerjide çevresel faktörler önemlidir. Yenilenebilir enerji sayesinde çevreyi fosil enerjilerin sağlamış olduğu kirlilikten korumuş olacaktır. Çünkü yenilenebilir enerjide kirletici yoktur. Örneğin yağ kullanılmaz ya da yağın bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. hiçbir zaman bitmeyeceği içinde torunlarınızın dahi kullanacağı bir enerji kaynağıdır. Diğer enerji kaynaklarının bir sonu varken onlar sınırlıdır ancak yenilenebilir enerji için bu söylenemez.

Yenilenebilir Enerji Neden onemlidir - Yenilenebilir Enerji Neden Önemlidir?

İş ve ekonomi

Yeni bir işte yatırım yapacaksanız yenilenebilir enerjinin tercih edilmesi size fatura ve yatırımın daha güçlü olmasına fayda sağlayacaktır. Bilindiği üzere iş dünyasında maliyet enerjinin yoğunluğuna göre artış gösterecektir. Dolayısıyla enerjiyi dışarıdan almak yerine kendiniz üretmiş olacaksınız. Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım her zaman kendisini amorti edecektir.  Yenilenebilir enerji zaman içerisinde gelişebilir bu nedenle de teknolojinin takibi de önemlidir.

Enerji güvenliği

Yenilenebilir enerji her zaman en güvenli yöntem olmuştur. Fosil enerjilere baktığımızda onların her zaman risk içermiş olduklarını söyleyebiliriz. dolayısıyla dışa bağımlı olmaktan uzaklaşacaksınız

Enerji verimliliği

Enerji verimliği her ne işi yapıyorsanız mutlaka önemlidir. Özellikle bir açıklama yapacak olursak aynı işin yapıldığı bir alanda yenilenebilir enerji ve fosil yakıtları düşündüğünüzde buradaki maliyet hesaplamalarına göre yenilenebilir enerji her zaman artı bir değer katacaktır.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir? başlıklı makalemizde akü seçimi, güneş enerjileri ve güneş enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ