LED Aydınlatmaların Avantajları

Photo of author

By İhsan

Dünya geneline baktığımız da şehirlerin fazla enerji ihtiyacının ve sürdürülebilirliğin sağlanması için sokak aydınlatmalarının değiştirildiğini görüyoruz. Dolayısıyla burada en doğru sisteminde LED sokak lambaları olduğunu söylemek mümkün. Daha önceki makalemizde sizlere Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır? Konusunda bilgi vermiş ve burada akkor lambalar ile floresan lambalar hakkında tasarruf yönünden bilgiler vermiştik.  Bugün sokaklarda kullanılan enerji tekniklerine baktığımız da ise LED armatürlerin ön planda olduğunu görebiliyoruz.

Şehirleri ele alacak olursak burada özellikle sokaklarda LED lamba teknolojilerinin kullanmış olması hem daha uzun vadede tasarrufun sağlanması hem de bu lambaların daha uzun ömürlü olmasından dolayı yatırımın geri dönüşü daha olumlu ve hızlı olabiliyor. Bir LED Sokak lambasının akkor lambaya oranla yaklaşık olarak % 40 daha enerji tasarrufu sağlamış olduğunu söyleyebiliriz dolayısıyla büyük şehirleri düşünürsek burada 1 yıl içerisinde 160 milyar tasarruf gerçekleştirilmiş olabilecektir. Bunun yanı sıra CO2 emisyonunun da 670 milyon ton azalacağını söylemek mümkün olacaktır.

Geçtiğimiz yıllarla bugüne baktığımız da LED aydınlatmalar sayesinde maliyetlerin % 50 oranında yani yarı yarıya azalmış olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla burada başka bir sektör olan LED teknolojisinin de satışlarının önünü açmış oldu. Yapılmış olan bir araştırmaya baktığımızda LED’lerin 2020 yılına kadar her yıl 2 milyar dolar civarında gelir getirecek olduğu görülüyor.

İsterseniz makalemizin bundan sonrasında şehirler için sokak aydınlatmalarında LED’ in önemine değinelim. Bu sayede geleneksel sistemleri terk ettiğimiz de enerjinin daha verimli nasıl kullanıldığını ve maliyetlerinde ne kadar azalmış olduğunu görebiliriz.

LED Aydınlatmaların Avantajları Diğer Haberler

LED AYDINLATMASININ AVANTAJLARI

LED aydınlatmaya geçmiş olan bir şehir ve bir ev elektrik faturasında bir hayli tasarruf sağlamış olacaktır.

LED teknolojisi sayesinde ışığın daha yüksek kalitelisiyle tanışmış olursunuz bu sayede güvenlik ve emniyet noktasında sizin için daha verimli ortamlar oluşturulmuş olacaktır. Örneğin sokaklarda kullanılan LED aydınlatmaları sayesinde yollar, yaya ve araç sürücüleri için oldukça güvenli olacaktır.

LED lambalar sayesinde artık daha temiz ve aydınlık bir ortam sağlanmış olacaktır. Üstelik bu şehirde şehirlerin estetik açıdan daha güzel göründüğünü söylemek mümkün.

LED lambaların daha uzun ömürlü olduklarını söyleyebiliriz. Kolayca patlamazlar. Bir LED lambanın kullanımının yaklaşık olarak 50 bin ile 100 bin saat arasında ömrü vardır.

“LED Aydınlatmaların Avantajları” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.