Doğru Ofis Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Photo of author

By İhsan

Aydınlatmayla ilgileniyorsanız en çok duyduğunuz sorulardan bir tanesi bu olabilecektir. Çünkü günümüzde tasarımın en önemli ayaklarından birisi aydınlatmadır. Doğru aydınlatma sistemlerinin kurulması sayesinde hem içerinin daha iyi bir şekilde aydınlatılmasını sağlamış olursunuz hem de tasarımınıza yardımcı olacaktır. Bu makalemizde sizlere ofis aydınlatması nasıl olmalı sorunuzun yanıtını vererek devam etmek istiyorum çünkü bu konuda araştırma yapan pek çok inanın olduğunu biliyorum.

DOĞAL GÜN IŞIĞI

Gözlerimiz için en doğru aydınlatmanın gün ışığı olduğunu biliyoruz bu nedenle de aydınlatma yapılırken bunu dikkate almak en doğru seçenek olacaktır. bu nedenle özellikle ofisinizin pencerelerini ve perdelerini mutlaka iyi bir şekilde incelemeli ve ona göre bir tercih yapmanız gerekiyor. Gün ışığının içeriye girmediği bir ortamın sağlıklı ve verimli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Ancak gün ışığının yetersiz olduğu ya da gece çalışan personelleriniz varsa o zaman mutlaka aydınlatmanızın yeterli ve yeterince olmasına özen göstermek durumundasınız.

Doğru Ofis Aydınlatması Nasıl Olmalı? Diğer Haberler

IŞIK SEVİYESİ

Nasıl bir ortamda olursanız olun a z olan bir aydınlatma ya da çok olan bir aydınlatma sizin görme ve algılama seviyenizi etkileyecektir. Bunun için sakıncalı bir durum oluşturmak istemiyorsanız performansınızın düşmemesi için mutlaka doğru olan seviyeyi ayarlamak durumundasınız. Burada sıradan bir ofis için örnek verecek olursak 350-550 Lux aydınlatma seviyesi normal olarak kabul edilmiştir.  Bir mekân içerisinde aydınlatmanın önemi nesnenin görülmesiyle alakalı bir durumdur. Yani sizin hangi kontrastı seçtiğiniz önemlidir. Nesneler üzerindeki kontranst bir anlamda renklerle de alakalı bir durumdur. Burada bir örnek verebiliriz. Ofisinizin koridor aydınlatmasının normal çalışma alanlarından daha düşük seviyede olabilir. İşte bunun için de en uygun seçenek LED armatürler olacaktır.

Bundan önceki yazımızda LED Aydınlatmaların Avantajları hakkında size geniş bilgi verilmiştir. Hatırlatmak açısından tekrar edecek olursak aşağıdaki şekilde bir giriş yapabiliriz.

“LED teknolojisi sayesinde ışığın daha yüksek kalitelisiyle tanışmış olursunuz bu sayede güvenlik ve emniyet noktasında sizin için daha verimli ortamlar oluşturulmuş olacaktır. Örneğin sokaklarda kullanılan LED aydınlatmaları sayesinde yollar, yaya ve araç sürücüleri için oldukça güvenli olacaktır.”

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz basit bir örnektir. Ancak bunlar için daha da çeşitlendirilebilir.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.