Yenilenebilir Enerji Kaynakları

“Nano” Teknoloji Nedir?

“Nano” Teknoloji Nedir?

Nano teknoloji ne demektir bunu anlatmaya geçmeden önce Nano kelimesinin anlamına değinelim. Nano Yunancadan dilimize girmiş olan ve cüce anlamını içeren bir kelimedir. Bunu da nanometrenin milyarda birine kadar uzunluğa sahip olmasından anlayabiliriz. Milimetrenin de milyonda biri uzunluğundadır. Bunu bir örnekle açıklamamız gerekirse bir insan saçı düşünün ve tek bir teli ile kıyasladığımızda tek bir saç telinin onda birine denk gelir. Kısacası bir futbol topu ile dünyayı kıyaslamak anlatmak için daha doğru olur.

 Nano Teknoloji Nedir?

Nano teknoloji maddenin atomik boyutunu ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Maddenin üzerine madde konulara yeni maddeler oluşturulur. Doğadaki atomik dizilimler taklit edilebilirlerse ya da kopyalanabilirse bu durumda farklı madde oluşturulabilir. Dolayısıyla bu fikir günümüzde de nano teknolojiye olan merakı giderek artırmış ve çalışmaların daha hızlı bir şekilde çeşitlenmesine neden olmuştur. Örneğin bu çalışmalarla birlikte mevcut sınırları kaldırabilirsiniz. Yani bir kömürün moleküllerini değiştirerek onu değerli bir elmasa dönüştürebilirsiniz.

Nano” Teknoloji - “Nano” Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji Kullanım Alanları Nerelerdir?

Nano teknolojide kullanım alanlarının bir sınırlaması yoktur. Günümüzde pek çok alanda kullanılabiliyor. Örneğin bilgisayar ve elektronik malzemelerde. Nano teknoloji halen gelişmekte olan bir teknolojidir ve kısıtlı olanaklarla da olsa daha geniş bir yelpazeye yayılması sağlanmaya çalışılmaktadır. Eğer ki nano teknoloji geliştirilebilir ve tam olarak tanınabilirse bugün insan bedenindeki damarlarda mikroskobik aygıtlar dolaştırılarak bir tedavi sağlanmış olacaktır.

Nano teknoloji sayesinde ulaşım araçları da çeşitlenebilecektir. Ya da kirlenmeyen ya da paslanmayan eşyaların üretimi yapılabilir. Bugün kendi kendini temizleyebilen elbiselerin üretilmiş olması da bunun bir örneğidir.

Suyun önemini sanıyorum ki bilmeyen yoktur ve bu kaynağında artık neredeyse insanın kullanımına yetmeyecek hale gelmesi nano teknolojinin su da kullanılması halinde bu kaynakların yenilenebileceğini de bize gösteriyor.  Hatta çok yakın bir tarihte nano teknoloji sayesinde insan kendi kendisini yenileyebilecektir.

Görülüyor ki nano teknoloji sayesinde geleceğin değişimine hazır olmak gerekiyor. Herkes kendi bilgisayarını üretecek ve emirler verebilecek.

Nano teknolojinin insanlığa faydası ise daha fazla üretimin daha az bir maliyetle yapılabilecek olmasıdır. Yaşam kalitesini giderek artırma noktasında olumlu sonuçlar vermiştir. Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı Bilim merkezinin bu anlamda nano teknoloji atölyesi kurulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir? başlıklı makalemizde akü seçimi, güneş enerjileri ve güneş enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ