Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Bitmeyen Pil Geliştirildi!

Bitmeyen Pil Geliştirildi!

Kaliforniya’da Irvine Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, lityum-iyon pillere nazaran çok daha fazla uzun pil ömrü sağlayabilecek oldukça yeni bir keşifte bulundular.

Öncelikle bitmeyen pil dediğimizde anlayacağınız kesinlikle bir şarjla yıllarca kullanılabilen bataryalar olmasın. Geliştirilen bu yeni bataryalar yani piller üzerinde detaylı ve geniş incelemeler yapan Kaliforniya Irvine Üniversitesi’nin araştırmacıları pil ömrünü fazlasıyla yüksek seviyelere çıkartacak olan çok yeni bir buluşa imza attılar. Nano teknolojik özel kablolardan faydalanılarak keşfedilen bu yeni sistem, pillere tam olarak 200 bin kez şarj uygulanmasını mümkün kılıyor.

Lityum-iyon pilleri geride bırakarak çağa ayak uydurarak ağır adımlarla nanopil teknolojisine geçilmesi yönünde çalışmalarını devam ettirmekte olan araştırmacılar, pillerin sadece şarj ömrünü uzatmakla yetinmeyip bu pillerin aynı zamanda dayanıklılığını ve pillerin daha fazla kullanım kapasitesini yükseltmeyi de hedefliyorlar.

Üniversitedeki doktora yapmakta olan adaylar içinde yer alan Mya Le Thai adındaki araştırmacının ‘yanlışlıkla’ bulduğu bu yenilik aracılığıyla, normal koşullarda en fazla 5-6 bin kez şarj uygulanan lityum-iyon pillere nispeten nano kablolu bataryalarda bu sayı 200 bine çıkıyor.

Bu yeni buluş, American Chemical Society’s Energy Letters’da yayınlanmış olan bir makale ile duyuruldu. Üzerinde halen çalışılmalara devam edilmekte olan bu yeni teknoloji, şu an Kaliforniya Üniversitesi ve aynı zamanda Maryland Üniversitesi’nden bazı nano yapı araştırmacılarıyla birlikte yürütülüyor.

Bir önceki yazımız olan NASA'dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları başlıklı makalemizde güneş enerjili roket, güneş enerjili uzay aracı ve nasa hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Tamer Aslan dedi ki:

  Bitmeyen Pil Geliştirildi! için teşekkürler.

 2. Yenilenebilir Enerji dedi ki:

  Bitmeyen Pil Geliştirildi! Bursa sevgilerle

 3. Hamdi Uluören dedi ki:

  Bitmeyen Pil Geliştirildi! için teşekkürler.

 4. Handan Çarpar dedi ki:

  Bitmeyen Pil Geliştirildi! Düzce sevgilerle

 5. Melis Suören dedi ki:

  Bitmeyen Pil Geliştirildi! Yenilenebilir Enerji Kaynakları Bingöl merkezden ben Melis Suören. merhaba arkadaşlar web siten valla iyi, face de paylaştım 02-10-2017 17:50:24 harika ötesi.

 6. Muhsin Pala dedi ki:

  Aksaray merkezden ben Muhsin Pala. Mrb web siteniz valla mükemmel, saolun 15-09-2017 18:59:07

 7. Sevil Türk dedi ki:

  Van merkezden ben Sevil Türk. Merhaba herkese paylaşımın vallaha billaha ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 23-07-2017 09:22:12

 8. Harun Koçak dedi ki:

  Çağatay Turgut Merhaba herkese sayfa valla mükemmel, linkedinde paylaştım

 9. Elif Barış dedi ki:

  Bitmeyen Pil Geliştirildi! Haberler Kırşehir merkezden ben Elif Barış. Mrb paylaşımın valla çok güzel, teraziye tıkladım 16-05-2017 18:10:16 harika ötesi.

 10. Latife Işık dedi ki:

  Bitmeyen Pil Geliştirildi! Şanlıurfa sevgilerle

BİR YORUM YAZ