Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Türkiye’de Elektrikli Araç Kullanımı!

Türkiye’de Elektrikli Araç Kullanımı!

Araçlar günümüzde en büyük ihtiyaçlardan bir tanesi. Eskiden lüks olarak görülürken bugün olmazsa olmazlardan biridir. Ancak araçlar teknolojinin gelişmesiyle birlikte de giderek gelişmeye başladı lakin bugün ülkemizde araç kullanımına bakacak olursak fosil yakıt tüketen araçları her yerde görmek mümkün. Bu anlamda Türkiye’de elektrikli araç kullanımının maalesef ki yaygın olmadığını görebiliyoruz.

Peki, Türkiye’de elektrikli araç kullanımı neden az?

Otomobil sanayisine bakarsak her yıl gelişiyor ancak bu anlamda hızlı gelişme ülkemize de çok fazla uğramıyor. Bugün piyasada bulunan her markanın da elektrikli araç sektörüne girmek istediğini görebiliyoruz ve hazırlıklarını da tamamlamış bulunuyorlar. Peki elektrikli araçlara baktığımız da araç çeşidinin fazla olması kullanımı neden artırmıyor. Burada bir markadan bahsetmek gerekirse Tesla’yı örnek olarak gösterebiliriz. Firma yalnızca elektrikli araç üretiyor bunun nedeni ise bu araçların geleceğin araçları olduğunun farkında. Ve gelecekte her aracında elektrikli olacağına inanıyor.

Dünyaya bakarsanız burada yakın zaman içerisinde benzinli araçlara yasak getireceklerini görebiliyoruz. Bu anlamda elektrikli araçların gelecekleri de bir hayli yakın. Avrupa’nın bu araçlara ilgi ile yaklaştığını ve hatta her modelinde çokça olduğunu düşündüğümüzde kullanım oranı nasıl

elektrikli arac - Türkiye’de Elektrikli Araç Kullanımı!

Avrupa ülkeleri gerçekten elektrikli otomobilleri kullanıyor mu?

Bu kadar önemli olduğunu biliyoruz ancak gerçek hayata baktığınızda bu durumun iç açıcı olmadığını görebiliyoruz. Almanya’ya bakarsanız elektrikli araç oranını burada 155 bin olarak görüyoruz. Lakin 45 milyon araç üretimi var. Bu 155 binlik araçtan yarısı hibrit iken yarısı da % 100 elektrikle çalışıyor.

Türkiye için bu rakam iç acısı durumda. Türkiye’ de elektrikli araç kullanım rakamı ise 471 adet. Bu da dünyaya bakıldığında şaka gibi geliyor.  Evet, rakamlar bu derece korkunç. Bugün Türkiye’de her evde iki tane araç varken elektrikli araç sayısı da bu kadar az.

Türkiye neden elektrikli otomobil kullanmıyor?

Bunun en büyük nedeni vergiler olarak gösteriliyor. Türkiye’de bir araç almak için ödenen vergiye baktığımız da ciddi bir rakam söz konusu. Bunun bir de elektrikli araç olduğunu düşünürseniz bu rakamın ciddi derecede yüksek olacağı biliniyor. Dolayısıyla burada elektrikli bir araç kullanımını düşüren nedenler arasında.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir? başlıklı makalemizde akü seçimi, güneş enerjileri ve güneş enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ