Home » Enerji Tasarrufu » Enerji ve Isı Tasarrufunda Bilinmesi Gerekenler

Enerji ve Isı Tasarrufunda Bilinmesi Gerekenler

Özellikle kış aylarında kabaran doğalgaz ve elektrik faturaları, tüketicilerin en mühim şikâyetlerinden biri. Halbuki gereksinim duyulan enerji ile gereksinim dışı tüketim arasındaki fark , başka bir deyişle enerji israfı ile ilgili bilinçlenerek ve bu şuurla adımlar atarak tasarruf yapmak olası .

Çözüm, çoğunlukla uygun maliyetlerle rahatlıkla tatbik edilebilen uygulamalardan ve kimi alışkanlıkları gözden geçirip değiştirmekten geçiyor. Türkiye’de enerji ve ısı tasarrufu bilincini artırmayı planlayan ve bu amaçla kamu yararına etkinlik gösteren ETADER (Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği), pahalı ve az olan enerji kaynaklarımızdan ihtiyacımız kadarını tüketmenin ulusal ekonomiye ve çevre savunmasına da katkı sağlayacağının vurguluyor .
Enerji tasarrufu ile ilgili bilinçlenmek ve faturalar elimize eriştiğinde şikâyet etmeye başlamadan öncesinde harekete geçmek, sandığımızdan çok daha pratik . Evimizde ve alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişikler imdadımıza yetişebilir.

İşte enerji tasarrufunda doğru bilinen yanlışlardan birkaçı:

YANLIŞ 1: Sıcak bölgelerde ısı yalıtımı yapılmasına gerek yoktur.
DOĞRU: Isı yalıtımı kış mevsiminde ısınmak, yazın serinlemek için harcanan enerji ve yakıttan tasarruf sağlamaktadır. Bir binanın soğutulması için harcanan enerji, ısıtılması için harcanan enerjiden daha fazladır. Bu yüzden sıcak iklim bölgelerinde, soğuk iklim bölgelerine kıyasla ısı yalıtım gereksinimi daha fazladır.

YANLIŞ 2: Mantolama ile ısı yalıtımı, enerji tasarrufu yapmak için yetecektir .
DOĞRU: Binalarda kişilerin yaşam kalitesinden ve konforundan ödün vermeden, enerji tasarrufu sağlamak için alınabilecek üç tedbir vardır. Şunlar , ısı yalıtımı yapmak , otomasyon sistemleri kullanmak ve yüksek verimli cihazların kullanılmasıdır. Merkezi olarak ısıtılan binalarda, tüketim ısı pay ölçer cihazlarıyla ölçülmez ve termostatik vanalar ile fazla ısı kontrol edilmezse tasarruf etmek mümkün olmaz. Bununla birlikte tamamlayıcı unsur olarak kazan ve pompa sistemlerinin yüksek verimli olmasında fayda vardır.

YANLIŞ 3: Isı Pay Ölçer sistemi tasarruf yapmaz.
DOĞRU: Isı Pay Ölçer sistemi, merkezi olarak ısıtılan binalarda ısı tasarrufunun en doğru ve adil yapılmasını imkanı sunan sistemdir. Tüketimin ölçülmesinin kullanıcılarda tasarruf etme refleksini harekete geçirdiği ispatlanmıştır . Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’nde 361 binada bulunan toplamında 11 bin konutta yaptığı araştırma bize, ısı paylaşım sistemlerine geçen binalarda kritik bir enerji tasarrufu sağlandığını gösterdi. Araştırmaya göre ısı pay ölçüm sistemine geçilen binalarda aşağı yukarı yüzde 27,5 enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Bu da tahmini 3,5 milyon metreküp daha az enerji tüketmek ve milli ekonomiye 3 milyon 650 bin lira katkı sağlamak demektir.

YANLIŞ 4: Oda Termostatını yükselttiğinizde eviniz daha hızlı ısınır.
DOĞRU: Oda Termostatı, ayarlanan ısıya göre ısıtma sistemini devreye sokar ya da kapatır. Merkezi Sistemle ısıtılan binalarda ısıyı ne civarı yükselttiğinize bağlı kalmaksızın sistemin dağıttığı ısı sabittir. Evinizi daha hızlı ısıtmak amaçlı duvar, pencere ve zemin izolasyonunun daha iyi yapılması gerekir.

YANLIŞ 5: Televizyonlar, dizüstü bilgisayarları, telefon şarj aletleri gibi elektrikli aletler fişe takılı olmalarına nazaran kullanılmıyorlarsa elektrik tüketmez.
DOĞRU: Bir takım elektrikli aletler ve telefon şarjları, cihazlar kullanma dışıyken dahi elektrik tüketir. Bu “vampir güç ” enerji israfına sebep olur . İdeal olan tamamını fişten çıkarmayı unutmamaktır. Bekleme (stand-by) konumundan kaçınmak senede aşağı yukarı 180 lira ila 280 lira tasarruf etmenizi olanağı sağlar .

YANLIŞ 6: Geleneksel ampul teçhizatlarına doğrudan enerji tasarruflu ampul ve LED aydınlatmalı ampul takamazsınız.
DOĞRU: Enerji tasarruflu ya da LED ampullerin her biçimi ve boyutu üretiliyor; buna bağlı olarak avizelerden ayaklı lambalara kadar her çeşit aydınlatma teçhizatına uygun olanları var.

YANLIŞ 7: Pencerelerdeki boşlukları izole bant ve streç film ile kapamak yalıtım çıtaları ya da çift cama göre daha çok ısının içeride kalmasını olanağı sağlar .
DOĞRU: Pencerelerinizin çevresindeki boşlukları streç film ya da izole bant ile kapamak cereyanı durdurup ısı kaybını azaltmasına karşın yalıtım çıtaları ya da çift cam kadar etkili bir metot değildir. İzolasyon çıtaları ya da çift cam yardımıyla daha çok tasarruf edersiniz.

YANLIŞ 8: Evin duvarlarını ve çatıyı koyu renge boyamak enerji tasarrufu yapmanıza destekçi olabilir .
DOĞRU: Tam tersine evin iç ve dış duvarlarıyla düz çatılarda ısıylatkenliği düşük olan yalıtımlı açık renk boyaları tercih etmelisiniz. Böylelikle yüzde 25’e kadar ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. Bununla Birlikte bu tür boyaların yüksek yansıtma özelliği yardımıyla iç mekânlardaki aydınlatma donanımını daha az faydalanarak tasarruf yapmış olursunuz.

YANLIŞ 9: Güneş panelleri bulutlu günlerde elektrik üretmez.
DOĞRU: Güneş panelleri parlak güneş ışığında daha randımanlı çalışmasına karşın bulutlu günlerde bile dağılan ışıktan enerji biriktirmeye sürdürür . Fakat tabiki kış aylarına oranla aydınlık saatlerin daha uzun olduğu yaz aylarında verimlilikleri artar.

YANLIŞ 10: Masa üstü bilgisayarı kullanırken ekran koruyucuyu tercih edersiniz enerji tasarrufu yaparsınız.
DOĞRU: Ekran koruyucular da aynı diğerleri gibi enerji tüketen bir programdır ve ekran koruyucu devreye girdiğinde ekranınız açık kalmaya sürdürür . Bilgisayarınız uyku modundayken nispeten az enerji tüketmesine karşın mola verdiğinizde ekranınızı kapatmak, üstelik bilgisayarınızı tamamıyla kapatmak enerji israfını önlemenin en etkili yöntemidir .

Arama Terimleri: enerji tasarrufu yenilenebilir enerji

İlgi Çekici!

Binalarda Mantolama Zorunluluğu Kalkıyor mu?

Mantolama zorunlu olması yürürlükte olan bir uygulama bu nedenle de özellikle yaz mevsimlerinde eski binaların …

11 comments

  1. Enerji ve Isı Tasarrufunda Bilinmesi Gerekenler Enerji Tasarrufu Çorum merkezden ben Mehmet Ali. Slm bu web sitesi gerçekten çok güzel, şukuladım 08-12-2017 16:42:24 harika ötesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla