Yenilenebilir Enerji Kaynakları

FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR?

FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR?

Fosil yakıtlar, mineral yakıtlar olarak da bilinir. Hidrokarbon içeren kömür, petrol ve natürel gaz gibi natürel enerji kaynaklarıdır. Can Veren canlı organizmaların oksijensiz ortamda milyonlarca sene boyunca , çözülmesi ile oluşur. Fosil yakıtlar endüstriyel meydanda çok kapsamlı bir kullanım alanı bulmaktadır.

Fosil yakıtlar, çürüyen tarih öncesi bitki ve hayvanlardan milyonlarca senede oluşmuş, kömür, petrol ve doğalgaz gibi yakıtlardır. Fosil yakıtlar yenilenebilir kaynaklar değillerdir. Yenilenemediği için de mevcutları temkinli kullanmak gerekir. Yenisini yapmak ya da geliştirmekten söz edilemez, fakat tabiatı muhafaza etmek , erozyonu engellemek , sel ve benzeri natürel afetlere kişilerin katkısı yerine engelleri yapabilmek biraz da olsa mevcutların yokolmasını engeller. Kısacası ifade etmek gerekirse; kullanımda israftan kaçmak ve natürel afetler nedeni ile kaybolmalarını engellemek gerekir. Dayanıklı inşa edilen yeraltı maden ocakları, toprak kayması, erozyon önlemleri mühim olarak sayılabilir .

 

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Unutulmaması gereken ve dikkat edilmesi gereken en önemli konu Fosil Yakıtların yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaması yani yenilenebilir olmamasıdır. Dünyamızda sınırlı kaynaklara sahip olduğumuz petrol ve kömür gibi yakıtlar gün geçtikçe ve kullanımı arttıkça azalmaktadır. Bu yüzdendir ki insanoğlu Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına artık daha fazla önem veriyor ve vermeye başlıyor. [/box]

Bir önceki yazımız olan IBM'in Yeni Güneş Paneli Hem Elektrik Hem Su Üretiyor başlıklı makalemizde Airlight Energy, ibm ve ibm solar enerji hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: fosil yakıtlar nasıl oluşur, fosil yakıt nedir, fosil yakıtlar nedir, fosil yakıtları nelerdir nasıl oluşur, fosil yakit nasil oluşur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 63 YORUM
 1. Metin Ali Feyza dedi ki:

  Çağatay Turgut Selamlar siten cidden çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

 2. Neşe Sultan dedi ki:

  Neşe Sultan FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Çağatay Turgut çok güzel.

 3. Dursun Özen dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Tekirdağ sevgilerle

 4. Sevgi Neşe dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 5. Meral Doğan dedi ki:

  Aksaray merkezden ben Meral Doğan. Selamlar paylaşım valla ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 25-05-2017 14:12:15

 6. Şengül Hanım dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Fosil Yakıtlar Bursa merkezden ben Şengül Hanım. merhaba arkadaşlar sayfanız cidden iyi, teraziye tıkladım 23-05-2017 06:03:38 harika ötesi.

 7. Melis Suören dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? için teşekkürler.

 8. Mahmut Bildirici dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Denizli sevgilerle

 9. Ayçanur dedi ki:

  Harika çok beğendim

 10. Işık Şen dedi ki:

  Işık Şen FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Çağatay Turgut çok güzel.

BİR YORUM YAZ