Yenilenebilir Enerji Kaynakları

FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR?

FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR?

Fosil yakıtlar, mineral yakıtlar olarak da bilinir. Hidrokarbon içeren kömür, petrol ve natürel gaz gibi natürel enerji kaynaklarıdır. Can Veren canlı organizmaların oksijensiz ortamda milyonlarca sene boyunca , çözülmesi ile oluşur. Fosil yakıtlar endüstriyel meydanda çok kapsamlı bir kullanım alanı bulmaktadır.

Fosil yakıtlar, çürüyen tarih öncesi bitki ve hayvanlardan milyonlarca senede oluşmuş, kömür, petrol ve doğalgaz gibi yakıtlardır. Fosil yakıtlar yenilenebilir kaynaklar değillerdir. Yenilenemediği için de mevcutları temkinli kullanmak gerekir. Yenisini yapmak ya da geliştirmekten söz edilemez, fakat tabiatı muhafaza etmek , erozyonu engellemek , sel ve benzeri natürel afetlere kişilerin katkısı yerine engelleri yapabilmek biraz da olsa mevcutların yokolmasını engeller. Kısacası ifade etmek gerekirse; kullanımda israftan kaçmak ve natürel afetler nedeni ile kaybolmalarını engellemek gerekir. Dayanıklı inşa edilen yeraltı maden ocakları, toprak kayması, erozyon önlemleri mühim olarak sayılabilir .

 

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Unutulmaması gereken ve dikkat edilmesi gereken en önemli konu Fosil Yakıtların yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaması yani yenilenebilir olmamasıdır. Dünyamızda sınırlı kaynaklara sahip olduğumuz petrol ve kömür gibi yakıtlar gün geçtikçe ve kullanımı arttıkça azalmaktadır. Bu yüzdendir ki insanoğlu Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına artık daha fazla önem veriyor ve vermeye başlıyor. [/box]

Bir önceki yazımız olan IBM'in Yeni Güneş Paneli Hem Elektrik Hem Su Üretiyor başlıklı makalemizde Airlight Energy, ibm ve ibm solar enerji hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: fosil yakıtlar nasıl oluşur, fosil yakıt nedir, fosil yakıtlar nedir, fosil yakıtları nelerdir nasıl oluşur, fosil yakit nasil oluşur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 63 YORUM
 1. Yasin Şerif dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Fosil Yakıtlar Erzincan merkezden ben Yasin Şerif. selam arkadaşlar web siteniz harbiden dikkatimi çekti, şukuladım 19-09-2017 09:20:18 harika ötesi.

 2. Muhsin Pala dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Fosil Yakıtlar Ağrı merkezden ben Muhsin Pala. Merhabalar web sitesi inanki hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 17-09-2017 00:59:43 harika ötesi.

 3. Işık Şen dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Fosil Yakıtlar Sivas merkezden ben Işık Şen. Selamın aleyküm siten ciddiyim çok hoşuma gitti, saolun 15-09-2017 05:35:11 harika ötesi.

 4. Alparslan Türk dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Fosil Yakıtlar Ardahan merkezden ben Alparslan Türk. merhaba arkadaşlar bu web sitesi gerçekten mükemmel, face de paylaştım 02-09-2017 07:04:59 harika ötesi.

 5. Sevil Türk dedi ki:

  Karaman merkezden ben Sevil Türk. selamun aleyküm web siteniz gerçekten güzel, tebrikler 14-08-2017 11:04:10

 6. Temel Çiçek dedi ki:

  Temel Çiçek FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Çağatay Turgut çok güzel.

 7. Faruk Sarı dedi ki:

  Çağatay Turgut Mrb siteniz ciddiyim dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım

 8. Mehmet Ali dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? Fosil Yakıtlar Bilecik merkezden ben Mehmet Ali. Merhaba herkese paylaşım yeminle iyi, face de paylaştım 25-07-2017 00:16:12 harika ötesi.

 9. Sezgin Süzen dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? ne zaman pazartesi gününde Sezgin Süzen bu siteden okudum.

 10. Kerim Cabbar dedi ki:

  FOSiL YAKITLAR NASIL OLUŞMUŞTUR? için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ