Home » Fosil Yakıtlar » FOSİL YAKITLAR
Fosil yakıt kömür.

FOSİL YAKITLAR

Fosil yakıtlar, mineral yakıtlar olarak da bilinir. Fosil yakıtlar günümüzde faydalarından çok çevreye verdiği zararlar gündeme gelmektedir. Ayrıca bir fosil yakıt türü olan petrol günümüzde en çok kullanılan fosil yakıtlar arasında en önemlileri arasındadır. 21. yüzyıl itibariyle bir çok savaşın petrol yüzünden çıktığını varsayarsak ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Fakat hem tükenme ömrü kısa olduğu için hemde fiyat ve çevreye verdiği zararlardan dolayı, petrol yenilenebilir enerji kaynakları arasında gösterilemez.

Hidrokarbon içeren kömür, petrol ve doğal gaz gibi doğal enerji kaynaklarıdır.Ölen canlı organizmaların oksijensiz ortamda milyonlarca yıl boyunca, çözülmesi ile oluşur. Fosil yakıtlar endüstriyel alanda çok geniş bir kullanım alanı bulmaktadır.

Elektrik ve enerji üretiminde, genelliklede fosil yakıtın yanması ile açığa çıkan enerji bir türbine güç olarak iletilir. Eski jeneratörlerde genelde yakıtın yanması ile elde edilen buhar türbini döndürmek için kullanılırdı, fakat yeni enerji santrallerinde yanma ile elde edilen gazlar, direkt olarak gaz türbinini döndürmektedir ve bu sayede enerji veya elektrik açığa çıkmaktadır. Buhar türbinlerine örnek vermek gerekirse de eski zamanlarda çalışan ocağına kömür atılarak yakılan ve sonucunda buhar enerjisiyle hareket ettirilen buharlı trenler iyi birer örnektirler.

20 ve 21. yüzyılda dünya çapındaki teknolojik gelişmelerle, fosil yakıtlardan elde edilen enerjiye olan ihtiyaç artmaktadır. Özellikle petrolden elde edilen benzin, dünya çapında ve bölgesel olarak büyük çatışmaların ana sebebi haline gelmektedir. Dünya çapındaki bu enerji ihtiyacının artması ile çözüm arayışları, yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru yönelmelidir.

 

Arama Terimleri: fosil yakıtların yararları, fosil yakitlar hakkinda bilgi, fosil yakıtlar ve yenilenebilir enerji kaynakları, Enerjinin günümüzde önemi her geçen gün daha fazla artıyor Fosil yakıtlar bir gün gelecek artık başka kaynaklara yerini bırakacak İşte yenilenebilir çevreye tamamen zararsız hiç bir doğal kaynağı tüketmeyen tertemiz enerji : Rüzgar Gücü

İlgi Çekici!

Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği

Fosil yakıtların kullanımı ve geleceği Ne kadar tüketmişiz? II. Dünya Savaşı’ndan itibaren dünya , bundan …

28 comments

  1. FOSİL YAKITLAR ve Çağatay Turgut begendim dedi.

  2. FOSİL YAKITLAR ve Çağatay Turgut begendim dedi.

  3. FOSİL YAKITLAR ne zaman pazar gününde Hamza Kaya bu siteden okudum.

  4. FOSİL YAKITLAR Uşak sevgilerle

  5. FOSİL YAKITLAR ne zaman salı gününde Sevgi Neşe bu siteden okudum.

  6. Jeotermal Enerji Kaynakları

    FOSİL YAKITLAR Fosil Yakıtlar Hatay merkezden ben Jeotermal Enerji Kaynakları. Selamlar paylaşımınız vallaha billaha çok güzel, sosyal medyada paylaştım 15-10-2017 15:27:09 harika ötesi.

  7. Adana merkezden ben Leyla Şeker. selamun aleyküm web sitesi inan ki mükemmel, linkedinde paylaştım 12-09-2017 09:13:03

  8. FOSİL YAKITLAR ve Çağatay Turgut begendim dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla