Yenilenebilir Enerji Kaynakları

ALTINKAYA BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİ

ALTINKAYA BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİ

Altınkaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Samsun’da bulunmaktadır. Kızılırmak üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1980-1988 yılları arasında inşa edilmiş olan Altınkaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali yapısı itibari ile

Türkiye’nin en büyük baraj ve hidroelektrik santrallerinden biridir.
Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 15.920.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 195,00 m., normal su kotunda göl hacmi 5.763,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 118,31 km²’dir. Baraj 700 MW güç ile yıllık 1.632 GWh’lik enerji üretmektedir.

Ayrıca Altınkaya Baraj Gölü üzerinde teknelerle taşımacılıkta yapılmaktadır. Altınkaya Baraj gölü çevre haklar tarafından balıkçılık amacıylada kullanılmaktadır. Baraj gölünde bulunan iri ve büyük balıklar Türkiye’nin bir çok yerinden usta balıkçıları bu göle çekmektedir. Ayrıca çevresinde bulunan doğal güzellikleriyle de görenleri büyülemekte Altınkaya Baraj Gölü.

Altınkaya Barajı
Yer Samsun
Amaç Enerji
Nehir Kızılırmak
Gövde dolgu tipi Kaya
Yükseklik 195
Göl hacmi 5.763 hm3
Göl alanı 118.31 km2
Yıllık içme suyu – hm3

 

Bir önceki yazımız olan Rüzgar Gücü başlıklı makalemizde rüzgar enerjisi, rüzgar gücü ve rüzgar gücü kullanım alanları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
  1. Tamer Aslan dedi ki:

    ALTINKAYA BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİ Hidroelektrik Santraller Van merkezden ben Tamer Aslan. selam arkadaşlar paylaşımın inanılmaz hayran edici, sağolun 22-10-2017 16:15:46 harika ötesi.

  2. Handan Çarpar dedi ki:

    Çağatay Turgut ALTINKAYA BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİ Selamlar sayfa valla hayran bıraktı, teşekkürler

  3. Sevgi Neşe dedi ki:

    Çağatay Turgut selamun aleyküm siten vallaha billaha iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

BİR YORUM YAZ