Yenilenebilir Enerji Kaynakları

FOSİL YAKITLAR

FOSİL YAKITLAR

Fosil yakıtlar, mineral yakıtlar olarak da bilinir. Fosil yakıtlar günümüzde faydalarından çok çevreye verdiği zararlar gündeme gelmektedir. Ayrıca bir fosil yakıt türü olan petrol günümüzde en çok kullanılan fosil yakıtlar arasında en önemlileri arasındadır. 21. yüzyıl itibariyle bir çok savaşın petrol yüzünden çıktığını varsayarsak ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Fakat hem tükenme ömrü kısa olduğu için hemde fiyat ve çevreye verdiği zararlardan dolayı, petrol yenilenebilir enerji kaynakları arasında gösterilemez.

Hidrokarbon içeren kömür, petrol ve doğal gaz gibi doğal enerji kaynaklarıdır.Ölen canlı organizmaların oksijensiz ortamda milyonlarca yıl boyunca, çözülmesi ile oluşur. Fosil yakıtlar endüstriyel alanda çok geniş bir kullanım alanı bulmaktadır.

Elektrik ve enerji üretiminde, genelliklede fosil yakıtın yanması ile açığa çıkan enerji bir türbine güç olarak iletilir. Eski jeneratörlerde genelde yakıtın yanması ile elde edilen buhar türbini döndürmek için kullanılırdı, fakat yeni enerji santrallerinde yanma ile elde edilen gazlar, direkt olarak gaz türbinini döndürmektedir ve bu sayede enerji veya elektrik açığa çıkmaktadır. Buhar türbinlerine örnek vermek gerekirse de eski zamanlarda çalışan ocağına kömür atılarak yakılan ve sonucunda buhar enerjisiyle hareket ettirilen buharlı trenler iyi birer örnektirler.

20 ve 21. yüzyılda dünya çapındaki teknolojik gelişmelerle, fosil yakıtlardan elde edilen enerjiye olan ihtiyaç artmaktadır. Özellikle petrolden elde edilen benzin, dünya çapında ve bölgesel olarak büyük çatışmaların ana sebebi haline gelmektedir. Dünya çapındaki bu enerji ihtiyacının artması ile çözüm arayışları, [highlight]yenilenebilir enerji kaynakları[/highlight]na doğru yönelmelidir.

[box type=”info” align=”aligncenter” ][highlight]Ayrıca Bakınız:

Biyodizel Nedir?
Güneş Enerjisi Nedir?
Rüzgar Enerjisi Nedir?[/highlight][/box]

 

Bir önceki yazımız olan ALTINKAYA BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİ başlıklı makalemizde altınkaya barajı, altınkaya barajı bafra ve altınkaya barajı samsun hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: fosil yakıtların yararları, fosil yakitlar hakkinda bilgi, fosil yakıtlar ve yenilenebilir enerji kaynakları, Enerjinin günümüzde önemi her geçen gün daha fazla artıyor Fosil yakıtlar bir gün gelecek artık başka kaynaklara yerini bırakacak İşte yenilenebilir çevreye tamamen zararsız hiç bir doğal kaynağı tüketmeyen tertemiz enerji : Rüzgar Gücü

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. Melike Ayışık dedi ki:

  FOSİL YAKITLAR Nevşehir sevgilerle

 2. Hamdi Uluören dedi ki:

  FOSİL YAKITLAR Fosil Yakıtlar Kayseri merkezden ben Hamdi Uluören. Merhaba herkese sayfa gerçekten hayran bıraktı, tebrikler 08-04-2017 10:27:10 harika ötesi.

 3. Biyoyakıtlar dedi ki:

  Çağatay Turgut Selamın aleyküm bu web sitesi ciddiyim hayran edici, sağolun

 4. Alparslan Cengiz Turgut dedi ki:

  Çağatay Turgut FOSİL YAKITLAR Merhaba web sitesi harbiden iyi, facebookta paylaştım

 5. Melis Suören dedi ki:

  Denizli merkezden ben Melis Suören. Selamlar web siten valla dikkat çekici, facebookta paylaştım 27-03-2017 19:02:54

 6. Melis Suören dedi ki:

  FOSİL YAKITLAR için teşekkürler.

 7. Gencay Mert dedi ki:

  FOSİL YAKITLAR Çankırı sevgilerle

 8. Hami Savun dedi ki:

  FOSİL YAKITLAR ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 9. Latife Işık dedi ki:

  FOSİL YAKITLAR için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ