Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Ivanpah Güneş Enerjili Elektrik Santrali

Ivanpah Güneş Enerjili Elektrik Santrali

15 Şubat 2014 tarihi ile Ivanpah Güneş Enerjili Elektrik Santrali Amerika Birleşik Devletleri California da açıldı. Şimdi sizlere bu güneş enerjili elektrik santralinden bahsedelim.

Bilgisayar kontrolünde 300 bin aynadan meydana gelen santralde aynaların uzunluğu 210 cm’i bulurken, genişliği ise yaklaşık 400 cm’dir. Güneş’in açısına göre hareket ettirilen aynalar 133 metre uzunluğunda olan kulelere güneş ışığını yansıtıyor. Ardından güneş ışığını alan su buharlaşmaya başladıkça güç türbinlerine enerji vererek elektrik üretimini gerçekleştirecek. Toplamda 392 megawatt elektrik üretmesi planlanan Ivanpah Güneş Enerjili Elektrik Santrali böylece California’da bulunan 140 bine yakın eve de elektrik sağlayacak.

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının gün geçtikçe artması dünyamızı daha yaşanabilir bir hale getirirken bu tür projelere büyük firmaların verdiği destekte günden güne artmaktadır. Örneğin Ivanpah Güneş Enerji Santrali’ne destek veren büyük firmalar arasında[highlight] GoogleNRG Energy, BrightSource Energy[/highlight] gibi firmalar bulunuyor. Bu firmalar güneş enerji santralinin alt yapısında ve yapımında aktiv görevlerde bulunmuşlardır.

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Ayrıca Bakınız:
[highlight]Güneş Enerjisi Nedir?[/highlight]
[highlight]Neden Güneş Enerjisi?[/highlight][/box]

Bir önceki yazımız olan BİYODİZEL KİM TARAFINDAN VE NASIL İCAT EDİLDİ? başlıklı makalemizde biyodizel nasıl icat edildi, biyodizeli kim buldu ve biyodizeli kim icat etti hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Dursun Özen dedi ki:

  Ivanpah Güneş Enerjili Elektrik Santrali İstanbul sevgilerle

 2. Cüneyd Salim dedi ki:

  Kahramanmaraş merkezden ben Cüneyd Salim. merhaba arkadaşlar sayfanız vallaha hayran edici, sağolun 23-10-2017 12:36:09

 3. Vecihi Demirtaş dedi ki:

  Ivanpah Güneş Enerjili Elektrik Santrali ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 4. Melis Suören dedi ki:

  Ivanpah Güneş Enerjili Elektrik Santrali Mersin sevgilerle

 5. Metin Ali Feyyaz dedi ki:

  Çağatay Turgut Ivanpah Güneş Enerjili Elektrik Santrali Selamın aleyküm web sitesi süper ötesi güzel, sosyal medyada paylaştım

BİR YORUM YAZ