Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Türkiye’ nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali – Kızören Güneş Santrali

Türkiye’ nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali – Kızören Güneş Santrali

Türkiye’ de her geçen gün yenilenebilir enerji üretimi için bir çok yatırım yapılıyor. Son günlerde bu yatırımlara bir yenisi daha eklendi ve Türkiye’ nin en büyük Güneş Enerjisi Santrali olan Kızören Güneş Santrali Konya’ da açıldı. Tesis toplamda 430 dönüm arazi üzerine kuruldu. Tesisin hedefi yılda 3-4 bin megawatt enerji üretmek.

Tekno Ray Solar tarafından Konya’ da açılan Kızören Güneş Santrali şu an için 20.000 hanenin elektriğini tek başına karşılayabiliyor. Tesisin yapılan yatırımı 5-6 yıl içerisinde çıkartabilecek güçte olduğu tahmin ediliyor.

Açılışta konuşma yapan Tekno Ray Solar CEO’ su Altay Coşkunoğlu, Güneş enerjisi sektörünün henüz ülkemizde çok daha yeni bir alan olduğunu ve ülkemizin enerji konusunda dışa bağımlılığını azaltma hedefinde güneş enerjisinin büyük bir rolünün olabileceğini belirtti ve bu alanda elde edilen enerjinin bu tarz yatırımlar sayesinde artık 1. enerji kaynağı olabileceğini sözlerine ekledi.

Bürokrasi Büyük Handikap
Türkiye’ nin güneş enerjisi konusunda AB’ nin en avantajlı ülkesi olduğunu ve güneş enerjisinin milli bir servet olduğunu savunan Coşkunoğlu, eğer bürokraside ki engeller kalkarsa Türkiye’ de her yıl 3-4 bin megawatt üretim yapabilecek tesislerin açılmasının çok zor olmadığını belirtti.

Tesis toplamda 9 ayda tamamlandı ve 75.000 panelden oluşuyor. Tesisin takibini uzaktan yapabilmek mümkün aynı zamanda üretim aşamaları da yine uzaktan kontrol edilebiliyor. Tesisin tüm yazılımının yine kendileri tarafından yapıldığını belirten Coşkunoğlu aynı şekilde İtalya’ da ki ortaklarına da bu yazılımı ihraç ettiklerini bildirdi. Aynı ortaklarla yazılım konusunda Avrupa’ da proje geliştireceklerini sözlerine ekledi.

Coşkunoğlu aynı zamanda Türkiye’ de güneş enerjisi ile alakalı bir çok konunun yanlış bilindiğini. Ülkemizde paranın dışarıya aktarıldığı algısının oluşturulduğunu ancak bunun gerçeği yansıtmadığını belirtti. Aynı zamanda güneş enerjisinin çevreye hiç bir zararı olmadığını, tesisleri kurarken verimli değil kural arazilerin kullanıldığını sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Bitmeyen Pil Geliştirildi! başlıklı makalemizde bitmeyen batarya, bitmeyen batarya icadı ve bitmeyen pil hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Melike Ayışık dedi ki:

  Türkiye’ nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali – Kızören Güneş Santrali Güneş Enerjisi Santralleri Karaman merkezden ben Melike Ayışık. Selamın aleyküm bu web sitesi gerçekten dikkat çekici, saolun 27-11-2017 23:22:04 harika ötesi.

 2. Fatmanur Akşen dedi ki:

  Türkiye’ nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali – Kızören Güneş Santrali için teşekkürler.

 3. Polat Seyhan dedi ki:

  Mesut Türkiye’ nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali – Kızören Güneş Santrali Slm paylaşımınız vallaha billaha dikkat çekici, face de paylaştım

 4. Şengül Hanım dedi ki:

  Mesut Türkiye’ nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali – Kızören Güneş Santrali selam arkadaşlar web siten inanılmaz ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım

BİR YORUM YAZ