Yenilenebilir Enerji Kaynakları

İETT’ den Güneş Enerjili Akıllı Durak !

İETT’ den Güneş Enerjili Akıllı Durak !

İETT yenilenebilir enerji alanında çok büyük bir adım atarak tüm enerjisini güneşten alarak çalışan akıllı durak projesini kullanıma sundu. Durak İstanbul sakinlerine şu an için sadece Beşiktaş Barbaros Bulvarı Yıldız Teknik Üniversitesi İETT durağında hizmette.

Akıllı durak içinde bulundurduğu Elektronik Bilet panosu, yolcu bilgilendirme ekranı, engelli aracı şarj yeri, bas-konuş ünitesi ve ücretsiz wifi hizmetlerinin tüm enerjisini güneşten alarak çalışıyor. Hem şık bir görünüşü bulunan, aynı zamanda çevreye duyarlı yenilenebilir enerji ile geliştirilmiş durak daha ilk günlerinden çok büyük ilgi gördü ve beğeni topladı.

Güneş Enerjili Akıllı Durak

İstanbul’ da faaliyete geçtiği ilk günden bu yana içinde barındırdığı özellikler ve şık görüntüsü ile ilgi toplayan durakta İstanbul’ lu için yok yok.

Çokça alternatifin tek noktada toplandığı bu duraklarda insanlar normal durakların aksine Elektronik Bilet panoları sayesinde İstanbul Kart dolumu ve ücretli geçiş kartlarını artık duraklardan alabilecekler.

Akıllı durakta engelli vatandaşları unutmayan İETT engelli araçlarının şarj edilebileceği bir alanı durağın içine yerleştirmiş durumda. Buna ek olarak normal USB şarj alanları da akıllı durağın içinde bulunuyor.

BAS-KONUŞ isimli projesi ile İstanbul’ lu yolculara çok büyük kolaylıklar ve imkanlar sunan İETT müdürlüğü yeni akıllı durakta da bu özelliği unutmayı. İETT ile anlık görüşme ve çağrı merkezine ulaşım sağlayan bu sistem akıllı duraklar insanların kullanımına sunulmuş durumda.

Ücretsiz wifi hattı ile de İstanbul halkının akıllı duraklar sayesinde internetten faydalanmasını sağlayan İETT nin yeni akıllı durak projesi kullanıcılardan tam not aldı.

Tüm İstanbul’ a Yayılacak !

Çevre duyarlılığı ve özellik bakımından A+ bir proje olan akıllı durak sistemleri pilot seçilen bir kaç bölgeden başlanılıp tüm İstanbul’ a yayılması planlanmakta. Farklı bir kaç özellikle değişik modellerin bulunduğu duraklar 25.000 ila 40.000 TL arasında ücretlerle üretilip İstanbul halkının hizmetine sunulmakta.

Bir önceki yazımız olan Bitmeyen Pil Geliştirildi! başlıklı makalemizde bitmeyen batarya, bitmeyen batarya icadı ve bitmeyen pil hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Serpil Ürküş dedi ki:

  İETT’ den Güneş Enerjili Akıllı Durak ! Bartın sevgilerle

 2. Necla Akyüz dedi ki:

  İETT’ den Güneş Enerjili Akıllı Durak ! için teşekkürler.

 3. Hami Savun dedi ki:

  İETT’ den Güneş Enerjili Akıllı Durak ! Güneş Enerjisi Giresun merkezden ben Hami Savun. Merhaba herkese bu web sitesi ciddiyim çok iyi, sağolun 09-07-2017 01:58:55 harika ötesi.

 4. Necla Akyüz dedi ki:

  Necla Akyüz İETT’ den Güneş Enerjili Akıllı Durak ! Mesut çok güzel.

BİR YORUM YAZ