Yenilenebilir Enerji Kaynakları

NASA’dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları

NASA’dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları

NASA’dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları

NASA, solar enerjinin yani anlayabileceğimiz manada güneş enerjisinin avantajlarından faydalanarak derin uzay araştırmalarına yönelik mühim bir projeye yatırım yapıyor.

Enerji kaynakları olarak insanoğlu uzunca bir süredir petrol, kömür gibi çevreye ve doğaya son derece zarar veren enerji kaynaklarını tüketmekte. Fakat, bilhassa son zamanlarda farklı alanlarda kullanımı giderek yaygınlaşan solar başka bir deyişle güneş enerjili sistemler, bu hale alternatif vasfında bir çözüm olabilmektedir.

Bu konu üzerine yapılmış olan mühim çalışmaların yapıldığı en önemli olan ve başını çeken müesseselerden olan NASA, işi daha öteye taşımak için adeta kolları sıvadı. NASA, artık uzay araçlarında kullandığı motorları değiştirerek yenilenebilir enerji kaynakları olarak bildiğimiz solar enerji yani güneşten gelen enerji ile çalıştıracak.

nasa-dan-solar-enerjili-uzay-araci-motorlarina-dev-yatirim-2Tabi ki günümüzde bu konuyu tartışacak olursak solar enerjili motorların yani güneş enerjili motorların bir olumlu, bir de olumsuz yönü vardır malesef. Olumlu yönü bakımından solar enerjili motorlar uzun süre boyunca itme işlemi yapabilmekte, bunu güneşten aldığı enerjiyi depolayarak sağlamakta olduğunu düşünüyorum. Fakat malesef olumsuz yönü ise, bu itiş gücünün bekleneni karşılayacak kadar fazla olmayışı yani tabiki özel jet yakıtından beklenen yakıtı beklemek yanlış olurdu. Ancak bu duruma çözüm bulmak isteyen NASA, Aerojet Rocketdyne ile yapmış olduğu 3 yıllık anlaşma sonucunda yüksek performansla çalışmalara başladı. NASA’nın bu çalışmalar için ayırdığı bütçe ise dudak uçaklatacak cinsten tam tamına 67 milyon dolar.

Proje kapsamında yapılması istenen ve geliştirilmesi beklenen şey ise güneş enerjisini kullanan motorların itiş gücünü en az iki katına çıkararak daha fazla hız ve verim almaktır. Eğer NASA motorları bu hedefe ulaştırabilirse, normal yakıt ile çalışan motorlara nazaran 10 kat daha fazla verim elde edecek.

nasa-dan-solar-enerjili-uzay-araci-motorlarina-dev-yatirim-3NASA’nın bu hamlesi, bilhassa derin uzay araştırmaları için büyük önem taşımakta. Daha güçlü ve yakıtı daha çok dayanan bu motorlar yardımıyla uzay araçları hem yolculuklarında fazla yol katedebilecek, aynı zamanda Güneş’in sağladığı enerji ile yakıt belli bir yere kadar yenilenebilecek. Proje henüz yeni başlamış vaziyette fakat ileride NASA’nın ele geçirdiği neticeler doğrultusunda daha çok yatırım yapabileceği gündemde.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali başlıklı makalemizde amerikada güneş enerjisi, güneş enerji santralleri ve güneş enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Süleyman Bulun dedi ki:

  NASA’dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları ne zaman pazar gününde Süleyman Bulun bu siteden okudum.

 2. Alaaddin Çakır dedi ki:

  NASA’dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 3. Alaaddin Çakır dedi ki:

  NASA’dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları Iğdır sevgilerle

 4. Dursun Özen dedi ki:

  Çağatay Turgut NASA’dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları Selamlar paylaşımın süper ötesi iyi, sağolun

 5. Mahmut Bildirici dedi ki:

  Çağatay Turgut NASA’dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları Mrb paylaşımın valla iyi, teraziye tıkladım

 6. Hami Savun dedi ki:

  NASA’dan Solar Enerjili Uzay Aracı Motorları Hakkari sevgilerle

BİR YORUM YAZ