Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Enerji Bakanlığı Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi

Enerji Bakanlığı Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi

Rüzgar enerjisi sektör toplantısı Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) başkanlığında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yetkilileri ve sektör paydaşlarının katılımı ile ile yapıldı.

Toplantıda konuşma yapan Fatih Dönmez yaptığı açıklamada üreticilerin yüksek fiyat nedeni ile mutlu olabileceğini ancak bu yüksek fiyatlar nedeni ile rüzgar ile elde edilen enerjinin Türkiye’ de artık pek tercih edilmeyeceğini ve bu sebeple fiyatlara minimum seviyede yansıyacak ancak üretimi arttırıp üreticileri mutlu edebilecek yeni bir model üzerinde çalıştıklarını belirtti. Fatih Dönmezin yaptığı açıklamalardan bazı satır başları şu şekilde;

Fiyat üzerinden eksiltme modeli uygulanacak

Fatih Dönmez; TBMM komisyonunda onaylanan Elektrik Piyasası Kanununda fiyatlar üzerinde eksiltme modeli uygulanacağını ve tüketicinin daha uygun fiyatlarla enerji sağlanabileceğini belirtti.

Yatırım takip ve koordinasyon kurulu

Fatih dönmez ayrıca açıklamalarında yatırımcıların en çok nerelerde vakit kaybettiğini analiz edebilmek amacı ile Enerji Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu adında bir kurumun kurulduğunu söyledi.

İzin Süreçlerinin Çok Karmaşık

Dönmez dışında toplantıda konuşma yapan TÜREB Başkanı Ataseven’ de çeşitli açıklamalarda bulundu. Ataseven açıklamalarında Orman ve Su İşleri Bakanlığının genelgesine bağlı toplam 30 adet projenin yer aldığını bu 30 adet projenin 1.243 megavat kurulu güce sahip olduğunu belitti. Bu yatırımlar ile alakalı toplam tutarın 2 milyar dolar civarlarında olduğu, projenin hayata geçmesi ile ilgili bazı firmaların hukuki davaların olduğunu ve bu davaların kazanıldığı de sözlerine ekledi.

Başkan Ataseven ayrıca sözlerinde yüksek harç ve ağaçlandırma bedellerinin yanı sıra danıştayın rüzgar projelerini acele kamulaştırma kararlarına yürütme durdurma kararı alması ile alakalı kendileri açısından sıkıntılar oluşturduğunu, acele kamulaştırma kararlarının olmazsa olmaz olduğunu ve izin süreçlerinin çok karmaşık olduğunu ve bunların sadeleştirilmesi gerektiği sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Bitmeyen Pil Geliştirildi! başlıklı makalemizde bitmeyen batarya, bitmeyen batarya icadı ve bitmeyen pil hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Ebru Kuzgun dedi ki:

  Kırıkkale merkezden ben Ebru Kuzgun. Selamlar siten ciddiyim iyi, sağolun 01-12-2017 20:11:23

 2. Metin Ali Feyza dedi ki:

  Enerji Bakanlığı Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi ve Mesut begendim dedi.

 3. Ulus Tekin dedi ki:

  Mesut Enerji Bakanlığı Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi selam arkadaşlar sayfan gerçekten çok iyi, saolun

 4. Ebru Kuzgun dedi ki:

  Enerji Bakanlığı Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi ne zaman cuma gününde Ebru Kuzgun bu siteden okudum.

 5. Sevil Serpil Kuzgun dedi ki:

  Sevil Serpil Kuzgun Enerji Bakanlığı Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi Mesut çok güzel.

 6. Handan Çarpar dedi ki:

  Enerji Bakanlığı Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi Aydın sevgilerle

 7. Elif Barış dedi ki:

  Enerji Bakanlığı Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi Rüzgar Enerjisi Tekirdağ merkezden ben Elif Barış. Merhaba herkese paylaşımınız valla çok güzel, facebookta paylaştım 27-06-2017 15:16:48 harika ötesi.

 8. Mahmut Bildirici dedi ki:

  Enerji Bakanlığı Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi Afyon sevgilerle

BİR YORUM YAZ