Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali

Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali

Türkiye’nin enerji imalatını artırmak için çalışmalarına başlanan Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali projesi ülkemizin hidroelektrik potansiyelinin yüzde 2.36’sını oluşturuyor. projede yer alan tesislerin bir kısmı bitirerek işletmeye alındı. Bitirilen projeler, birçok yerin çehresini değiştirerek, ekonomisine de katkı sağladı.

Türkiye’nin hidroelektrik potansiyelinin mühim bir kısmını oluşturan Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali Projesi’nin çalışmaları süratle devam etmektedir . Büyük bir kısmı bitirilen Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali tamamlandığında Türkiye’nin enerji ihtiyacının bir kısmı ortadan kalkmış olacak.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve 4 bin 173 kilometrelik bir alanda gerçekleştirilen Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali Projesi muhtevasında 17 baraj, 15 HES ve 3 regülatör yer alıyor . Proje kapsamında şu ana kadar Kürtün Barajı, Kavraz ve Doğankent Regülatörleri son verilerek işletmeye alındı. Torul Barajı’nın inşasına ise devam ediliyor. Bitirilen Kürtün Barajı, Kavraz ve Doğankent regülatörlerine Torul Barajı’nın eklenmesiyle Doğankent Projesi’nin yüzde 31’i gerçekleştirilmiş olacak. Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali Projesi’nin tamamının son verilmesi halinde 880 MW kurulu güç ve 2 bin 955 GWh/yıl üretim yapılabilecek. Bu üretim kapasitesiyle Doğankent Barajı ve HES Projesi Türkiye’nin hidroelektrik potansiyelinin yüzde 2,36’sını oluşturuyor.

DOĞANKENT HİDROELEKTRİK SANTRALI

Bağlı Bulunduğu İşletme Müdürlüğü  DOĞANKENT HES İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
Bulunduğu İl  GİRESUN
Bulunduğu İlçe  DOĞANKENT
Hizmete Giriş Yılı  1971
Tipi  KANAL
Ünite Sayısı ve Güçleri (MW)  4×8,2 + 1×41,7
Kurulu Gücü (MW)  74,5
Yıllık Üretim (kWsaat)  314,000,000
Güvenilir Enerji (kWsaat/yıl)  200,000,000

 

Bir önceki yazımız olan Kesikköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali başlıklı makalemizde hidroelektrik santraller, Kesikköprü Barajı ve Kesikköprü Barajı ve HES hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Hidroelektrik Enerji dedi ki:

  Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali ne zaman salı gününde Hidroelektrik Enerji bu siteden okudum.

 2. Aslan Öztürk dedi ki:

  Çağatay Turgut Selamın aleyküm web siteniz vallaha billaha dikkatimi çekti, twitter da paylaştım

 3. Feride Nur dedi ki:

  Feride Nur Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali Çağatay Turgut çok güzel.

 4. Fatih Süray dedi ki:

  Fatih Süray Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali Çağatay Turgut çok güzel.

 5. Alparslan Cengiz Turgut dedi ki:

  Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali Giresun HES Edirne merkezden ben Alparslan Cengiz Turgut. selam arkadaşlar paylaşımın ciddiyim çok iyi, sağolun 10-08-2017 18:37:16 harika ötesi.

 6. Kazım Atabay dedi ki:

  Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali Giresun HES Tokat merkezden ben Kazım Atabay. Selam herkese web sitesi vallaha dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 07-07-2017 08:04:28 harika ötesi.

 7. Vecihi Demirtaş dedi ki:

  Afyon merkezden ben Vecihi Demirtaş. Merhaba paylaşımın harbiden ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 15-01-2017 19:10:40

BİR YORUM YAZ