Yenilenebilir Enerji Kaynakları

JAPONLARDAN ÇIĞIR AÇAN BULUŞ KABLOSUZ ENERJİ!

JAPONLARDAN ÇIĞIR AÇAN BULUŞ KABLOSUZ ENERJİ!

Japon bilim insanları, 1,8 kilovat enerjiyi kablo kullanmadan mikrodalga aktarımıyla 55 m. uzağa taşımayı başardıklarını duyurdu.

Bu metod ile gelecekte uzayda kurulacağı bildirilen güneş panellerinden sağlanan temiz enerjinin dünyaya aktarılması amaçlanıyor .

Japon Hava-Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) içinde meydana getirilen son araştırma , kablosuz enerji aktarımı ile ilgili bir kilometre taşı biçimde nitelendiriliyor JAXA uzmanlarının 55 metrelik uzaklıkta taşımış olduğu enerji, şimdilik yalnız bir su ısıtıcısını çalıştırmaya yetse de gelecekte epeyce daha büyük uzaklıklarda başarıya erişmiş neticeler elde edileceği bildiriliyor .

UZAYDA GÜNEŞ ENERJİSİ TOPLANIP DÜNYAYA AKTARILACAK

Uzayda toplanabilecek büyük oranda enerjinin yeryüzünde kullanılması hesabına önemli bir adım attıklarını vurgulayan JAXA sözcüsü, İlk defa 2 kilovata yakın yüksek bir elektrik enerjisi çıkışı, hassas bir yöneltme aletinin kullanımıyla ve mikrodalga aktarımıyla küçük bir emele gönderildi bilgisini verdi .

JAXA sözcüsü, senelerdir feza – güneş kuvvet sistemleri üzerinde çalıştıklarını ifade etti Dünyadan aşağı yukarı 36 bin kilometre uzağa kurulacağı bildirilen olan oturum ve antenlerde toplanan güneş ışığı enerjisinin, mikrodalga aktarıcı uydular ile yeryüzüne gönderilebileceği tahmin ediliyor .

2040’LARDA YAŞAMA GEÇECEK

Uzayda güneş enerjisi panelleri kurmanın, yeryüzünde kurmaya nispeten bir hayli avantajları var En ehemmiyetlisi , hava durumu ve günün aydınlık olan saatleri benzeri etmenleri düşünmeye gerek kalmadan 24 saat boyunca enerji toplanabiliyor.

İlk biçimde 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri’de ortaya atılan bu fikrin yaşama geçirilmesi için 2009’dan itibaren Japonya’da çalışılıyor Japon Ulaştırma Bakanlığı istikametinden da finanse ediliyor Henüz emekleme aşamasındaki projenin, Japonya’da alternatif enerji deposu biçimde 2040’larda yaşama geçirilmesi tasarılanıyor .

Bir önceki yazımız olan Doğankent Barajı ve Hidroelektirik Santrali başlıklı makalemizde doğankent aslancık barajı, Doğankent Barajı ve Doğankent Barajı ve HES hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Muhammet Aslan dedi ki:

    JAPONLARDAN ÇIĞIR AÇAN BULUŞ KABLOSUZ ENERJİ! Yenilenebilir Enerji Kaynakları Muğla merkezden ben Muhammet Aslan. Slm sayfanız süper ötesi çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 18-07-2017 10:17:43 harika ötesi.

  2. Necla Akyüz dedi ki:

    JAPONLARDAN ÇIĞIR AÇAN BULUŞ KABLOSUZ ENERJİ! Bingöl sevgilerle

BİR YORUM YAZ