Home » Jeotermal Enerji » Jeotermal Enerji Kaynaklar İle Neler Yapılabilir?

Jeotermal Enerji Kaynaklar İle Neler Yapılabilir?

Jeotermal enerjiden neler yapılabileceği konusunda bilgi vermeden önce ilk bilmemiz gereken şey bu enerji türünün nasıl meydana geldiğidir. Jeotermal enerji yer altında belli bir derinlikte birikmiş olan ısı tarafından oluşturulmuş sıcaklığın atmosferinde ortalama sıcaklığının üzerinde olan ve bu anlamda çevresinde bulunan suların ısınarak yeryüzüne çıkmasıdır. Jeotermal enerji için yer altındaki suyun çeşitli tuzlarla ve gazlarla birleştikten sonra yukarı doğru çıkan sıcak su ve su buharı olarak tanımlanır.

Yer kabuğunun altında yer alan akışkan içermeyen sıcak kuru kayalar da jeotermal enerji olarak tanımlanabilir.

Jeotermal Enerji Kaynakları

Jeotermal enerji kaynaklarını pek çok alanda kullanmak mümkün. Örneğin elektrik üretimi için bu enerji tipi tercih edilebilir. Yenilenebilen bir enerji olan jeotermal tükenmeyen ve de sürdürülebilen bir enerji kaynağıdır. Özellikle merkezi ısıtma ve soğutma gibi alanlarda da etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle de endüstriyel alanlar da sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. jeotermal enerji kurutma ve proses ısısı elde edilmek içinde tercih edilebilmektedir.

Türkiye jeotermal enerji noktasında önemli bir konuma sahiptir. Özellikle de turizm alanında bu enerjiden oldukça fazla istifade edilebilmektedir. Kaplıcalar burada turizm için önemli bir yer almıştır. Bunun yanı sıra kültür balıkçılığı ve minerallerinde olduğu içme suları jeotermal enerji sayesinde mümkün olacaktır.

Türkiye’ de öz kaynak olarak kullanılan jeotermal enerji yenilenebilir bir kaynak olduğundan dolayı da gelecek planlamasındaki yeri önemlidir. Yenilenemez enerji kaynaklarının tükenmesi durumunda da bu alana ağırlık verildiği görülmüştür.

Bazı enerji türlerinin çevreye vermiş olduğu zararlar fazla olabilir. Bunun içinde jeotermal enerji çevre dostu olarak tanımlanabilmektedir. % 95 oranında enerjinin verimli olması yanma patlama, ya da zehirleme gibi risk taşımaması jeotermal enerjinin önemli olduğuna da bir kanıttır. Geleceğin dünyasında jeotermal enerjinin yeri oldukça büyüktür.

İlgi Çekici!

Jeotermal Enerji

Jeotermal Enerji Jeotermal kelimesinin kökeni Yunanca geo(dünya) ve termal(ısı) kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Jeotermal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla