Home » Diğer Haberler » Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Evimizde kullandığımız enerjinin türünün ağırlıkla elektrik enerjisi olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla elektriğin düzenli ve tasarruflu bir şekilde kullanılması önemli bir konudur. Elektrik enerjisi tüketimi denildiğinde de ilk aklımıza gelen elektrikli ev aletleri olmuştur. Bu aydınlatmanın da içerisinde yer aldığı geniş bir kavram olabilir. Bunun içinde elektrik enerjisinden tasarruf sağlamak için bir takım hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlara olabildiğince uyduğunuzda ise kullandığınız enerji miktarını da azaltabilirsiniz. Bu sayede faturalarınızın da indiğini görebilirsiniz.

Enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Evinizde enerji tasarrufunun ilk yolu aydınlatma sistemlerinin kontrolünden geçer. Bunun için de uygun olan sistemlerin kullanılması gerekir. Elektrik enerjisi piyasadaki tüm enerji tipleri içerisinde maliyeti en yüksek olanlardan birisi olarak bilinir bu nedenle de evinizde kullandığınız elektrikli ev aletlerinin mutlaka ekonomik çözümler sunabilen A sınıfı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Evinizde kullandığınız aydınlatma sistemlerinizin elektrik faturalarınıza etkisi % 20 oranındadır. Bu nedenle de aydınlatma uygularken lamba tercihinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor. Türkiye’de kullanılan lambalara baktığımız da ise tüketimi en fazla olan akkor lamba olduğunu söyleyebiliriz. lakin bu lambanın yerine de geliştirilmiş olan LED sistemleri kullandığınız da elektrik tüketiminde yaklaşık olarak % 80 oranında bir tasarruf yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Öbür yandan şu şekilde enerji tasarrufu sağlanabilmek mümkün. Bir odadan diğer bir odaya geçişlerde mutlaka enerji kaynağını devre dışı bırakmanız örneğin lambayı söndürmeniz gerekir. Bu sayede ciddi bir tasarruf yapabilirsiniz.  Ev alırken güney ve kuzey farkı önemli bir konudur. Güney cephe de bir evin aydınlatması daha güçlü olacak ve kuzey bölgedeki eve göre aydınlanma süresi daha uzun olacaktır. Dolayısıyla bu lambaların periyodik olarak geç yandığını düşünürseniz iyi bir enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.

LED ışıkların çok fazla ışık kullanmadıkları bilinir ancak televizyonlarınızın daima kumandadan kapandığını ve ışık kaynağının da sürekli açık olduğunu düşünürseniz burada yıllık bir maliyet hesaplaması yapıldığında ciddi bir enerji israfı yaptığınızı görebilirsiniz.

İlgi Çekici!

Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Günümüzde özellikle büyükşehirlerde ısınma alanında kullanılan yakıt türü doğalgazdır. Kullanımının kolay olması ve kömüre göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla