Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa!

Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa!

Türkiye rüzgar enerjisi piyasasının öncüsü olan Polat Enerji, 100 megavatlık kapasite artışı yatırımı süren Soma RES projesini Mayıs 2015’te bitirerek , 240 megavat kurulu güce eriştirecek .

Böylece ocak ayı sonunda 150 megavat güce sahip Ülkemiz’nin işletmedeki en büyük rüzgar enerji santrali Geycek’in de açılışını yapan firma , bu santralin rekorunu da kırarak Ülkemiz’nin işletmedeki en büyük rüzgar santralini Soma RES yapacak.

Bu yatırımlarla toplamda 630 megavata ulaşacaklarını vurgulayan Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, 2018 senesine kadar bunu ikiye katlayacaklarını, 1 milyar dolar yatırım öngördüklerini ifade etti .

2014 yıl sonu itibariyle Ülkemiz’nin kurulu rüzgar gücü 3 bin 600 megavat dolaylarında ve bu miktar toplamında kurulu gücün yüzde 5’ini oluşturuyor. Polat Enerji santralleri ise Ülkemiz rüzgar kurulu gücünün tahmini yüzde 15’ini oluşturuyor.
Gerçek yatırımcı kim?

Yenilenebilir enerjide ‘İş yanlış başladı’ diyen Polat, birçok yabancı yatırımcının da yasanın netleşmesini beklediğini altını çizdi . Polat, “20 bin megavat rüzgar enerjisi kurulu güce erişildiğinde hükümet gaza 6 milyar dolar daha az para ödeyecek. Benzer hesabı güneş enerjisi sektörü için de yapabiliriz. Benzer yolu uygulayacaklar. Güneşte de benzer sorunlar var ve benzer hesabı bu sektör için de yapabiliriz. 20 bin megavatı bu metot ve bu kanunla 40 yılda yapamayız. Bürokrasi de çok büyük . Almanya 40 bin megavat güneş yaptı . Güneş mi var Allah aşkına? Gerçek yatırımcıyı tespit edin, verin yapsınlar” diye konuştu .

Bir önceki yazımız olan “Mükemmel Yeşil Bina" Sertifikası İş Bankası'nın! başlıklı makalemizde yeşil bina, yeşil bina sertifikası ve Yeşil Bina Sertifikası İş Bankasına hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Mehmet Ali dedi ki:

  Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa! için teşekkürler.

 2. Süleyman Bulun dedi ki:

  Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa! Ardahan sevgilerle

 3. Kazım Atabay dedi ki:

  Kazım Atabay Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa! Çağatay Turgut çok güzel.

 4. Harun Koçak dedi ki:

  Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa! ne zaman perşembe gününde Harun Koçak bu siteden okudum.

 5. Elif Taşdelen dedi ki:

  Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa! ne zaman perşembe gününde Elif Taşdelen bu siteden okudum.

 6. Cüneyd Salim dedi ki:

  Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa! ne zaman perşembe gününde Cüneyd Salim bu siteden okudum.

 7. Gülcan Aklar dedi ki:

  Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa! Osmaniye sevgilerle

 8. Polat Seyhan dedi ki:

  Çağatay Turgut Rüzgar Enerjisi’nde Yeni Yasa! Selam herkese sayfan süper ötesi hoşuma gitti, facebookta paylaştım

BİR YORUM YAZ