Home » Rüzgar Enerjisi » Rüzgar Enerjisinin Dezavantajları

Rüzgar Enerjisinin Dezavantajları

Rüzgar enerjisi nedir? Daha önceki makalelerimizde sizlere bu konuda çok fazla bilgi verdik. Ancak rüzgar enerjisinin avantajlı olduğu kadar dezavantajlarının da olduğunun bilinmesi gerekir. Bu makalemizi hazırlamamızın nedeni ise belirttiğimiz üzere dezavantajlarını siz değerli takipçilerimize aktarmak. Aşağıda bu dezavantajlar sırasıyla değerlendirilmiştir.

Rüzgar enerjisini kurmak için türbinlere ihtiyaç vardır ve onlarında bu enerjiyi üretebilmeleri için yüksek yerlerde olması gerekir. Dev kanatlara sahip olan bu türbinler yılın belli zamanlarında göç eden kuşlara zarar vermektedir.

Rüzgar türbinleri çalışırken çok güçlü ses çıkarırlar bunun içinde mutlaka şehirden uzak olan yerlere kurulmaları gerekir.

Enerji üretiminin sağlanması için rüzgarın ne çok fazla ne de çok az esmesi gerekir. İdeal bir seviyesi vardır ve bunun ayarlanması gerekir. Bu da ciddi bir inceleme yapılmasını gerektirir.

Rüzgar türbinlerinin çalışması neticesinde elektrik elde edilmek isteniyorsa türbinlerin çok hızlı dönmemesi gerekir. Eğer ki çok hızlı eserse bu durumda elektrik üretimi gerçekleşmeyecektir.

Rüzgar enerjisi elde edilebilmesi için bir santrale ihtiyaç vardır ve bu santralin kurumu da ciddi ölçümlemeler gerektirir.

Rüzgar enerjisi santrali kurulması için yatırım maliyetinin de yüksek olması gerekir.

Rüzgar santralleri şehirlere yakın olduğunda aynı zamanda cep telefonu ve televizyon sinyallerini de bozabilecek güçtedir.

Rüzgar enerjisi genel anlamda yukarıdaki dezavantajları barındırmaktadır. Ancak sistemin geneline baktığımız da elektrik üretiminin bedavaya geliyor olması bu sistem için harcanacak olan paranın da çok kısa zaman içerisinde yeniden telafi edilebildiği anlamına gelecektir. Rüzgar enerjisini artı duruma getiren diğer bir faktör ise temiz bir enerji kaynağı olduğundan dolayı çevreye zarar vermemesidir.

Yukarıda sistemin dezavantajlarına değindik ancak aşağıda avantajları nelerdir bununla ilgili olarak farklı bir makalemize de göz atabilirsiniz.

Rüzgar Enerjisinin Avantajları

Rüzgar insanlar ve bitkiler için önemlidir. Özellikle mevsim farklılıklarının ayarlanması noktasında ihtiyaç vardır. Ancak rüzgar yalnız bu noktada değil aynı zamanda enerji konusunda da önemlidir. günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına baktığımız da ise rüzgar enerjisi ilk sıralarda yer alacaktır. Rüzgar enerjisinden faydalanabilmek toplumlar için oldukça avantajlıdır. Örneğin rüzgar enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülebilir.  Fakat rüzgardan elektrik üretmek güneşten elektrik üretmekten daha farklıdır. Çünkü rüzgardan elektrik üretmek için çok sayıda türbine ihtiyaç vardır. Yazının devamı için tıklayınız.

İlgi Çekici!

Taşınabilir Rüzgar Türbini

Amerika’da hizmet veren ünlü enerji firmalarından olan Uprise Energy taşınabilir rüzgar türbini sisteminin üretimini gerçekleştirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla