Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Ankara’ da Tavuk Gübresinden Elektrik Enerjisi Üretilecek

Ankara’ da Tavuk Gübresinden Elektrik Enerjisi Üretilecek

Ankara Çubuk’ ta bulunan, tavuk gübreleri ile enerji üretimi yapan biyogaz tesisinde ek yatırımlarla üretim kapasitesi arttırılıyor !

Tamamen tavuk gübrelerinden enerji üretimi yapan tesis, alınan güzel geri dönüşler sonucunda 10 Milyon değerinde yatırımı kaptı. Bu yatırım ile birlikte tavuk gübresinden enerji üretilebilen bu tesiste 40.000 konutun elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

Yenilenebilir enerji konusunda ülkemizde ki yenilikler ve yatırımlar her geçen gün büyümeye devam ediyor. Dünya üzerinde ilklerden bir tanesi olan farklı bir enerji üretim yolu olan tavuk gübresinden enerji üretimine destek büyüyor.

Era Yatırım Holding Başkanı Alpay Ünal, tesisle alakalı 10 milyon değerinde bir yatırım yapılacağını  ve bu yapılan yatırımın ardından tesisin bu sayede günde 300 ton tavuk gübresi işleyebileceğini ve yılda 24 milyon kilovatsaat enerji üretilebileceğini söyledi. Hali hazırda ilçeye enerji dağıtımı yapan tesisin günlük 20.000 kadar evin enerjisini karşılayabildiğini belirten Ünal, yatırımın ardından bu rakamın ikiye katlanarak 40.000 konut‘ a çıkabileceğini söyledi.

Tesiste tüm gübreler eksiksiz olarak değerlendiriliyor. Gübrelerin çok büyük bir çoğunluğu enerjiye dönüştürülürken, kalan çok az kısımda ki miktar granül yardımı ile toprak için kullanılmak için dönüştürülüyor.

Öte yandan Alpay Ünal yatırım ile alakalı hazırlıkların başladığını ve Ekim ayı gibi projeyi sonuçlandırmayı planladıklarını bildirdi. Toplam 6 futbol sahasına eş değer büyüklükte olan tavuk gübresi işleme tesisindekurulu güç şu an için 3,1 megavat.

Tesisten alınan olumlu sonuçlarla birlikte Alpay Ünal benzeri tesislerin Ege Bölgesine, İç Anadolu Bölgesine ve Marmara Bölgesine de kurma hedefinde olduklarını sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Jeotermal Enerji başlıklı makalemizde jeotermal enerji, jeotermal enerji kaynağı ve jeotermal enerji kaynakları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gencay Mert dedi ki:

    Ankara’ da Tavuk Gübresinden Elektrik Enerjisi Üretilecek ve Mesut begendim dedi.

  2. Muhammet Aslan dedi ki:

    Muhammet Aslan Ankara’ da Tavuk Gübresinden Elektrik Enerjisi Üretilecek Mesut çok güzel.

BİR YORUM YAZ