Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretiyor

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretiyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) destekleri ile birlikte tükettiği enerjinin yarısını kendisi karşılamayı başaran Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taktir topladı.

Okula ihtiyaç olan enerjiyi kendilerinin karşılayabileceğini düşünen okul yönetimi “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılması Programı” çerçevesinde oluşturduğu projeyi, , Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ya sundu. DAKA’ nın projeyi kabul etmesi ile başlayan proje sonuç verdi ve Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kullandığı enerjinin yarısını kendi karşılar hale geldi.

Okul Müdürü Ekrem Erliğ, toplam 200.000 TL tutarında ki projeyi DAKA‘ nın desteklemesi ile birlikte okulun çatısına 260 güneş paneli ve rüzgar gülünü yerleştirip yenilenebilir enerji ile kendi enerjilerini ürettiklerini söyledi.

Kullandıkları sistem ile günlük olarak 60 kilowat enerji üretebildiklerini belirten Erliğ, Şu an ki üretim ile okulun elektrik ihtiyacının %50 lik kısmını çatıya kurdukları güneş panelleri ve rüzgar gülleri ile kendilerinin ürettiklerini belirtti. Ayrıca çatıda ki güneş panellerinin bakımlarının okulun elektrik bölümü öğrencileri tarafından gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Erliğ son olarak sözlerine, proje öncesinde 10.000 TL civarında olan elektrik faturalarının %50 düşerek 5.000 TL civarlarına düştüğünü belirtti. Proje kapsamında üretilen tüm enerjinin elektrik işletmesine satıldığı günlük üretimi toplam 60 kilowat olan sistemin 6 yıl içerisinde kendisini amorti edeceğiniz ve sonrasında bu sistem ile kazanılan her enerjinin ülkenin ve okulun katkısına olduğunu belirtti.

Bir önceki yazımız olan Jeotermal Enerji başlıklı makalemizde jeotermal enerji, jeotermal enerji kaynağı ve jeotermal enerji kaynakları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sevgi Neşe dedi ki:

    Adıyaman merkezden ben Sevgi Neşe. Slm sayfanız gerçekten çok güzel, teşekkürler 23-07-2017 00:01:29

BİR YORUM YAZ