Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji İstihdamı Artıyor !

Yenilenebilir Enerji İstihdamı Artıyor !

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının yayınladığı rapora göre 2014 yılında 7.700.000 civarı kişiye istihdam sağlayan yenilenebilir enerji sektörü 2015 yılında %5 artışla 8.100.000 kişiye kazanç kapısı oldu. 

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından hazırlanıp yayınlanan, Yenilenebilir Enerji ve İstihdam 2015 Raporu bilgilerine göre dünya genelinde işsizlik oranı artarken, yenilenebilir enerji sektöründe ise istihdam oranında bir artık yaşandı. Sürekli gelişen ve yenilenen yenilenebilir enerji sektöründe her geçen gün artan yatırımlar ve doğan yeni ihtiyaçlar sebebi ile sektörde ki gelişim istihdam oranlarına da yansıdı.

Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, biyokütle enerji gibi yenilenebilir enerji teknolojileri baz alınarak hazırlanan rapora göre güneş enerjisi ile elektrik üretimi 2015 yılında 2014 yılına oranla %11 gelişim gösterdi ve toplamda 2.800.000 kişiye istihdam sağladı. Güneş enerjisinden sonra toplamda 1.678.000 kişiye iş kapısı olan sıvı biyoyakıt türü yer aldı. Rüzgar enerjisi sektörü ise toplam 1.081.000 kişiye istihdam sağlayarak kendisine listede 3. sırada yer buldu. İlk üç dışında raporda yer alan bazı büyük enerji dallarının istihdam sayıları şu şekilde;

 

– Isıtma ve soğutma sektörü toplamda 939.000 kişiye,

– Katı atık biyo kütlesinden enerji üretimi toplamda 822.000 kişiye,

– Biyogaz sektörü toplamda 382.000 kişiye,

– Jeotermal enerji toplamda 160.000 kişiye,

istihdam sağlamış oldu.

Yenilenebilir Enerji istihdamında Dev Ülkeler Yine Zirvede

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının hazırladığı bu raporda aynı zamanda en fazla istihdam sağlayan ülkelerin de bir listesi yayınlandı. Raporda ki bilgilere göre bu alanda ÇİN zirvede yer alırken Brezilya, ABD, Hindistan, Japonya ve Almanya listede başı çeken diğer ülkeler oldu.

Özellikle Çin’ de ki gelen veriler ülkenin bu alanda ne kadar geliştiğinin kanıtı. Toplam 8.100.000 istihdam edilen kişinin 3.500.000 lik kısmı Çin tarafından istihdam edildiği raporda yer alan bir diğer önemli bilgi.

Bir önceki yazımız olan Greeneco Enerji İle Denizli' de Jeotermal Enerji Üretimi Başladı başlıklı makalemizde Denizli Jeotermal Enerji Üretimi ve Greeneco Enerji Jeotermal Tesis hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Gencay Mert dedi ki:

    Yenilenebilir Enerji İstihdamı Artıyor ! için teşekkürler.

  2. Muhsin Pala dedi ki:

    Yenilenebilir Enerji İstihdamı Artıyor ! için teşekkürler.

  3. Latife Işık dedi ki:

    Latife Işık Yenilenebilir Enerji İstihdamı Artıyor ! Mesut çok güzel.

BİR YORUM YAZ