Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Portekiz 4 Gün Yenilenebilir Enerji Tüketti

Portekiz 4 Gün Yenilenebilir Enerji Tüketti

Avrupa’ da yenilenebilir enerji konusunda ki gelişmelere her gün bir yenisi ekleniyor. Son gelen haberler Portekiz’ den. Ülke 4 tam gün boyunca enerji ihtiyacının tamamını ülkede kurulu olan yenilenebilir enerji kaynakları güneş, rüzgar ve hidroelektrik santraller üzerinden karşıladı.

Portekiz’ de geçtiğimiz hafta bir ilke imza atıldı. Ülke 7 Mayıs Cumartesi günü sabah 6:45 civarında başlayarak 11 Mayıs Çarşamba günü akşam saat 5.45 e kadar ihtiyacı olan enerjinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladı. Toplamda 107 saat boyunca yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladı ve bu durum dünya tarihinde bir rekor olarak kayıtlara geçti.

107 saatlik süreç içerisinde toplam talebin (632.7GWh) yaklaşık %45 lik kısmı rüzgar enerjisi ile, %45 lik kısmı ise hidroelektrik ile karşılandı. Diğer kalan kısım ise güneş ve biokütle enerjileri ile şebekeye aktarıldı.

Geçmiş yıllarda kömür ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarının kullanımına mahkum olan ülke son yıllarda yenilenebilir enerji konusunda ki yaptığı yatırım ve atılımların karşılığını fazlası ile almaya başladı. Özellikle yaz dönemine girdiğimiz bu günlerde sıcaklıkların yükseleceğini düşünürsek Portekiz’ den önümüzde ki günlerde benzer haberlerin gelmesi çok büyük bir olasılık.

Tüm Avrupa Yenilenebilir Enerjide Atakta

Portekiz dışında diğer avrupa ülkeleri de bu konu ile alakalı yatırımları arttırmakta ve karşılığı almakta. Geçtiğimiz günlerde okuyucularımız ile paylaştığımız Almanya, Yenilenebilir Enerji Kullananlara Para Ödedi ! konusunda ki gelişmeler ve Portekiz’ den gelen bu bilgiler Avrupa’ nın yenilenebilir enerjiye ne kadar önem gösterdiğinin bir kanıtı.

Avrupa ile birlikte bir çok ülkede de artan yenilenebilir enerji yatırımları ile bugünlerde bizlere çok garip ve şaşırtıcı gelen bu haberler ilerleyen yıllarda artık sıradan olaylar olacaktır, olması temennimizdir.

Bir önceki yazımız olan Jeotermal Enerji başlıklı makalemizde jeotermal enerji, jeotermal enerji kaynağı ve jeotermal enerji kaynakları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Handan Çarpar dedi ki:

    Mesut Merhabalar sayfan cidden ilgi uyandırıcı, saolun

  2. Rüzgar Enerjisi dedi ki:

    Portekiz 4 Gün Yenilenebilir Enerji Tüketti Ordu sevgilerle

BİR YORUM YAZ