Yenilenebilir Enerji Kaynakları

TANAP Doğalgaz Boru Hattı Başladı!

TANAP Doğalgaz Boru Hattı Başladı!

Azerbaycan doğalgazını Ülkemiz üzerinden Avrupa’ya taşıyacak TANAP’ın temeli bugün Ülkemiz Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla Kars’ta atılıyor.

İlk boru bugün yer altına indiriliyor. Türkiye-Gürcistan hududu olan Türkgözü girecek gaz Kars’ın Selim ilçesinden başlayacak boru hattıyla Edirne’nin İpsala ilçesinden Yunanistan’a geçecek. Ülkemiz , Şah Deniz-2 sahasından çıkarılacak doğal gazı taşıyacak olan boru hattıyla Şah Deniz-2 projesinin imalat tarafının yanında iletim tarafında da mühim bir oyuncu olarak küresel enerji jeopolitiğindeki yerini güçlendirmiş olacak. Ülkemiz’nin son 10 senede 45 milyar metreküp düzeyi ile 10 yıl önceye göre 3 kat yükseliş yaptığına işaret edilirken, 12 milyar dolar değerinde yatırımla gerçekleşecek olan TANAP‘ın ciddi önemde olduğu bildiriliyor .

2018’DE %15 AZERİ GAZI ALACAĞIZ

Doğalgazın yüzde 98’inin ithal edilişinden ötürü , TANAP‘ın Ülkemiz’nin talep güvenliğinin çeşitlendirilmesi tarafından da mühim olduğu biliniyor. TANAP‘ın gerçekleşmesi ile beraber 2018 seneyi itibariyle Ülkemiz’ye 6 milyar metreküp, Avrupa’ya ise 10 milyar metreküp Azerbaycan gazı eriştirilmiş olacak. Doğalgaz ithalatımızdaki % 9 olan Azerbaycan’ın payı da TANAP‘la beraber % 15’lere yükselecek.

TANAP’TA % 30 ORTAĞIZ

TANAP’ta yüzde 30 hisseye sahip olan Türkiye hem de Şah Deniz projesinin de yüzde 19 payla en büyük ikinci ortağı konumunda yer alıyor . Böylelikle Türkiye yalnızca transit ülke rolünün dışarısında , enerji proje zincirinin her halkasında yer alarak Avrasya enerji haritasında çok farklı rol üstlenmiş olacak. Bu vaziyet Türkiye’yi hem de Avrupa enerji güvenliği tarafından da kilit ülke konumuna yükseltecek. 2026 senesinde Azerbaycan’ın yanında Türkmenistan, Irak gibi ülkelerden gelecek enerji kaynakları da Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması mevzubahis olacak.

TANAP’IN KÜNYESİ

 • TANAP için imzalar Haziran 2012’de atıldı
 • Boru hattının giriş noktası Türkiye-Gürcistan sınırı
 • Boru hattının çıkış noktası Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesi
 • Hattının uzunluğu bin 850 kilometre
 • 20 ilden geçecek
 • 1,3 milyon ton çelik boru kullanılacak
 • 15 bini aşkın kişiye istihdam sağlayacak
 • İlk gaz akışı 2018’de
 • Türkiye’de yapılan en büyük boru hattı projesi
 • Senelik kapasitesinin 2026’da 31 milyar metreküp olması planlanıyor .

 

Bir önceki yazımız olan Polat Holding'den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım! başlıklı makalemizde polat holding enerji, polat holding enerji yatırımı ve polat holding iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Aslan Öztürk dedi ki:

  TANAP Doğalgaz Boru Hattı Başladı! ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 2. Elif Barış dedi ki:

  TANAP Doğalgaz Boru Hattı Başladı! Yenilenebilir Enerji Kaynakları Aksaray merkezden ben Elif Barış. Slm siten vallaha güzel, linkedinde paylaştım 13-10-2017 19:47:47 harika ötesi.

 3. Mehmet Ali dedi ki:

  TANAP Doğalgaz Boru Hattı Başladı! Manisa sevgilerle

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.