Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım!

Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım!

Rüzgar enerjisine 1 milyar dolar yatırım yapan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, önümüzdeki 5 yılda 1 milyar dolarlık yeni yatırımla 1200 megavata ulaşacak!

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, 100 megavatlık kapasite artışı yatırımı süren Soma RES projesini Mayıs 2015’te bitirerek 240 megavat kurulu güce ulaşacaklarını, firma olarak Türkiye’nin işletmedeki en büyük rüzgar santrali olacaklarını ifade etti . Polat, yenilenebilir enerjide bu yatırımla toplamında 630 megavata erişmiş olacak. Önümüzdeki 5 senede da 1 milyar dolar değerinde yatırım tasarıladıklarını ifade eden Polat, böylelikle kapasitelerini iki kat artırıp 1200 megavata çıkacaklarını ifade etti . ” Böylelikle pazarın sağladığı enerjinin yüzde 20’sini biz üretiyor olacağız” diyen Polat, bu kapasite ile Avrupa’nın da lider üreticilerinden olacaklarının altını çizdi ve “Rüzgarda Avrupa’nın en büyüğü olacağız” diye konuştu .

İş yanlış başladı

Yenilenebilir enerjide yatırım sürecinin zorlu olduğunu , düzenlemelerin önlerini açmadığını ifade eden Adnan Polat, “Yenilenebilir enerjide iş yanlış başladı. Şimdi düzeltmek için uğraşıyorlar. Burada yapılması gerekli olan şey çok net . Yatırımın önünü açın. Gerçek yatırımcıyı saptama edin, müsaade verin yapsınlar” ifadelerini kullandı. 2014 senesi sonu itibariyle Türkiye’nin kurulu rüzgar gücü 3 bin 600 megavat dolaylarında ve bu miktar toplamında kurulu gücün yüzde 5’ini oluşturuyor. Rüzgar enerjisi kurulu gücünün 2023 seneye kadar 20 bin megavat olması amaçlanıyor . Türkiye’nin rüzgar enerjisinde 20 bin megavata ulaşması senelik 6 milyar dolar değerinde doğalgaz faturası ödenmeyeceği manasına geliyor. Bu kurulu güce ulaşabilmek için 240 bin kişi dolaylarında bir istihdama gereksinim yer alıyor .

Bu kanunla 40 senede olmaz

Adnan Polat, yatırımların önünün açılması şeklinde 1 milyar dolar değerinde yatırıma 6 milyar dolar değerinde tasarruf hesabının güneş enerjisi için de kullanılabileceğini altını çizdi . “Güneş enerjisi mevduat sürecinden de rüzgarla benzer sorun var. Güneşte de yatırımın önü açılırsa, benzer hesap ve geri dönüş güneş enerjisinde de sağlanır” yorumu yaptı . Polat, yenilenebilir enerjide yatırımların önünü neyin kestiğine dair suale , “Kırşehir’i 150 megavat ile aydınlatıyoruz. Nevşehir’i de aydınlatalım dedik. Niye vermiyorsun? Kentsel dönüşüm de hızlı gitmeli. 20 bin megawatı bugünkü metot ve bu kanunla 40 senede yapamayız. Enerjide iş yanlış başladı, çocuk prematüre doğdu. TIR gibi yavaş ilerliyoruz. Bir deli kuyuya bir taş attı, 40 akıllı çıkaramıyor. En basit işin dahi olması aylar devam ediyor . Bu da yatırımcıları bezdiriyor” cevabı verdi. Adnan Polat tüm yeryüzünde ekonomilerin yenilenebilir enerjiye ehemmiyet verdiklerini ve enerji bağımlılıklarını bu yöntemle dengelediklerini belirterek , “Almanya’nın yenilenebilir enerji kapasitesi 150 bin megavat. Bunda rüzgarın payı 35 bin megavat, güneşin payı ise 40 bin megavat. Bizde de toplamında kapasite 70 bin megavat olabilmektedir . Güneş olmayan ülkeler dahi bu alanda yatırımları süratle gerçekleştirirken biz maalesef hızlı adım atamıyoruz” diye konuştu .

Alman şirketi yatırıma inandırdık

Rüzgar enerjisinin Ülkemiz ekonomisi için çok mühim katkıları olacağını belirten Adnan Polat, ” Bugün bu alanda Ülkemiz’de üretilmeyen bir tribün kaldı ki onunla alakalı bir yatırımın da eli kulağında. Bir Alman şirketi inandırdık, imalat yapmak üzere fakat bu aşamada yasanın bekliyorlar” dedi

Torunum işi ana karnında öğrendi

Kanada’nın önde gelen emeklilik fonu PSP Investment’ın dolaylı bir iştiraki olan PSPEUR Sarl, Polat Enerji’nin yüzde 45’ini geçtiğimiz sene satın almıştı. Adnan Polat bu protokol sürecini o dönem gebe olan kızı Eda Polat’ın yürüttüğünü açıkladı ve espriyle “Torunum hukuk ve iş geliştirme aşamalarını ana karnında öğrendi” diye konuştu . Polat Enerji’de bugün 60 bireyin çalıştığını, bunun 40’ının kadın olduğunu ifade eden Adnan Polat, ” Bayanlar işi çok iyi yönetiyor. Daha konsantreler, daha iyi takip yapıyorlar” diye konuştu . Polat şirkette yaş ortalamasının ise 32’nin altında olduğunu ifade etti .

Bir önceki yazımız olan Dicle Barajı ve Hidroelektrik Santrali başlıklı makalemizde dicle barajı, dicle barajı hakkında kısa bilgi ve dicle barajı ve hes hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Handan Çarpar dedi ki:

  Antalya merkezden ben Handan Çarpar. merhaba arkadaşlar web siten inanılmaz güzel, teşekkürler 11-10-2017 09:32:39

 2. Yasin Şerif dedi ki:

  Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım! Rüzgar Enerjisi Artvin merkezden ben Yasin Şerif. Merhabalar siten yeminle mükemmel, saolun 05-10-2017 00:21:26 harika ötesi.

 3. Sezgin Süzen dedi ki:

  Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım! ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 4. Sevda Ateş dedi ki:

  Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım! ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 5. Hami Savun dedi ki:

  Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım! ne zaman çarşamba gününde Hami Savun bu siteden okudum.

 6. Süleyman Bulun dedi ki:

  Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım! ne zaman salı gününde Süleyman Bulun bu siteden okudum.

 7. Rüzgar Enerjisi dedi ki:

  Rüzgar Enerjisi Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım! Çağatay Turgut çok güzel.

 8. Necla Akyüz dedi ki:

  Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım! ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 9. Leyla Şeker dedi ki:

  Çağatay Turgut Merhaba herkese sayfanız gerçekten çok güzel, tebrikler

 10. Serpil Ürküş dedi ki:

  Serpil Ürküş Polat Holding’den Rüzgar Enerjisine Dev Yatırım! Çağatay Turgut çok güzel.

BİR YORUM YAZ