Voltmetre ve Ampermetre Nedir?

Photo of author

By İhsan

Bu makalemde analog Voltmetre ve ampermetre konusundan bahsetmek istedik. Bu cihazlar temel olarak akım ölçen galvanometrelerin dönüştürülmesiyle yapılırlar. Galvanometre neden oluşur derseniz bir mıknatısı bir mıknatısı çevrelemiş olan bobinlerden ve bir göstergeden oluşacaktır. Elektrik bobinden geçtikten sonra karşı koyucu bir magnetik alan oluşur ve bobinin hareket etmesine neden olur. Bobinin kendisine bağlı bir yayı vardır ve bu hareket esnasında bu yaya baskı ypar bu sayede gösterge üzerinde bulunan ibre de hareket etmiş olacaktır. Bu özellik galvanometre akım ve voltajı ölçmek için kalibre edilir.

Voltmetre ve Ampermetre Arasındaki Fark

İki elektronik cihaz arasındaki fark iç devresindeki ayrım sayesinde ortaya koyulacaktır. Bu nedenle voltmetre ve ampermetre arasındaki farkı bu özelliklerine göre karşılaştıralım.

Fonksiyon

Fonksiyon noktasında en önemli fark birincisinin akımı ölçerken ikincisinin ise potansiyel fark ölçümü yapmasıdır. Bu ikisi de voltaj ve amperaj olmak üzere elektriksel olan bir ölçüm yaparlar. Son dönemlerde teknolojinin de gelişmesi sayesinde bu iki işlevi bir arada görebilen multimetre aygıtlar da üretilmiştir.

Voltmetre ve Ampermetre Nedir? Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Bağlanma Şekli

Bu iki cihazın devrelerinin bağlanması ile ilgili de farklar söz konusudur. Voltmetre paralel bağlanır. Ampermetre ise seri bağlanır.

Bu cihazlar ölçüm esnasında belli bir dereceye geldiklerinde hata gösterirler buna ise pertürbasyon etkisi denilmektedir.  Yukarıda da belirttiğimiz üzere analog voltmetre ve analog ampermetrenin her ikisi de modifiye edilmiş olan galvanometrelerdir.  Voltmetre galvanometre bobinine arka arkaya sıralanmış olan yüksek dirence sahip elemanların eklenmesiyle oluşur. İdeal bir voltmetre olması isteniyorsa o zaman sonsuz bir iç dirence sahip olması gerekir. Çünkü bu sayede hiçbir akım değerinden de etkilenmemiş olacaktır ve bu sayede de bozulmaz.

Bunun aksine ampermetrelerin sıfır iç dirence sahip olmaları gerekir. Bu sayede akım ölçülürken hesabınızı bozabilecek olan bir voltaj düşüşü de olmaz.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.