Biyokütle Enerjisi Nedir?

Photo of author

By İhsan

Bu sorunun yanıtını vermeden önce biyokütle ya da biomass ne demektir bu sorunun yanıtını bularak başlamamız gerekiyor.

Biyokütle Nedir? Biomass Nedir?

Biyokütle bir türe ya da çeşitli türlerden oluşmuş olan bir topluma ait yaşayan organizmaların belli bir zaman içerisinde sahip oldukları kütleye denilmektedir. Eş anlamlı olarak tanımına bakacak olursak canlıkütle anlamına geliyor. Biyokütleyi iki çeşitte ele alabiliriz bunlardan birincisi bitkisel kökenli biyokütleler ikincisi ise hayvansal kökenli biyokütleler. Biyomass ise biyokütle’nin İngilizcesidir. Biyokütle için fosil kökenli olan karbonun enerji içere formu da denilebiliyor.

Biyokütle atıkları ise şu şekilde olacaktır.

  • Tarım ve ormancılıktaki bitkisel ürün atıkları,
  • Ürün işlemeden açığa çıkan bitkisel atıklar,
  • Kağıt üretiminde açığa çıkan lifli bitkisel atıklar,
  • Mantar atıkları

Şimdi buradan sonra asıl konumuz olan Biyokütle enerjisi ne demektir? Buna değinelim.

Biyokütle Enerjisi Nedir? Diğer Haberler

Biyokütle Enerjisi Nedir?

Biyokütle atıklarının yakılmasının ardından farklı birkaç işlemden geçirilmek sonrasında ortaya çıkan enerji çeşidine biyokütle enerjisi denilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında gösterilen ve de temiz enerji kaynağı olarak bilinmektedir.  Biyokütle enerjisinin kullanımı iki farklı çeşitte olabilir bunlardan birincisi modern kullanım ikincisi ise klasik kullanım.  Klasik kullanım esnasında yakacak odunlardan ve hayvanların tezeklerinden oluşur. Klasikteki en büyük özellik ise atığın doğrudan yakılarak ısı elde edilmesidir. Modern kullanımda ise orman ürünleri, tarım ürünleri ve bitkisel atıklardan elde edilen enerji şeklidir.

Biyokütlede materyaller farklı tekniklerle işlendikten sonra katı, sıvı ve gaz olarak dönüştürülürler. Bundan dolayı da çok fazla çeşitleri söz konusu olacaktır. geleceğin enerjisi yenilenebilir enerji arasında gösterilmektedir.

Biyoyakıt

Biyokütleden ısı ve de elektrik enerjisi de üretilmek söz konusudur. Bunun içinde üretilmiş olan bu enerjiye biyo yakıt denilir. Biyoyakıtlar fosil yakıtlarla birlikte karıştırıldıktan sonra kullanılır. Bunun içinde örnek olarak biodizel gösterilebilir.

Biyokütle Enerjisi Nedir? Diğer Haberler

Niçin Biyoyakıt Kullanmalıyız?

Biyoyyakıt kullanmanız için çok sayıda neden sayılabilir ancak bazılarını sıralayacak olursak şu şekilde belirtebiliriz.

Çevreye vermiş olduğu zarar en aza indirilir.

İnsan sağlığına zarar en alt seviyeye indirilir.

Enerji de dış ülkelere olan bağımlılığımızı azaltmış oluruz.

“Biyokütle Enerjisi Nedir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.