Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Biyoyakıtlar

Biyoyakıtlar

BIYOYAKITLAR

   Küresel ısınmanın hızla arttığı günümüz dünyasında, buna paralel olarak artan enerji ihtiyacını karşılamak için dünyada çeşitli projeler yürütülmektedir, bilim adamlarının uzun uğraşlarından sonra adeta yeni dünya düzenini oluşturabilecek tamamıyla doğal yöntemlerle elde edilecek yenilenebilir enerji biyoyakıtları keşfetmişlerdir.

Tarımsal potansiyeli yüksek olan ülkeler için bu durumu avantajlı hale getirmişlerdir; biyoetanol, biyogaz (Biogaz) ve biyodizel (Biodizel) yeni fırsat açılımları yaratmıştır. Güneş, rüzgar, hidrolik enerji, ,hidrojen enerjisi, jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından olan biyokütle enerjisi büyük bir potansiyele sahiptir.

Yenilenebilir, doga sartlarinin elverdigi sürece heryerde yetistirilebilen, sosyo–ekonomik gelişme sağlayan, atıkların değerlendiremesini saglayan, çevre dostu, değişik enerji formlarına dönüşebilen, farkli bir enerji kaynağı olan biyokütle enerjisi; biyometanlaştırma, biyofotoliz, fermentasyon, piroliz, gazlaştırma, karbonizasyon, esterleşme gibi yöntemlerle karbon ve hidrojence zengin, yüksek ısıl değerli, kolay taşınabilir ve depolanabilir, alternatif enerjiye dönüştürülebilmektedir.
Biyokütle hammaddeleri olarak orman ürünleri, yağlı tohumlar, karbonhidratlar, elyaf bitkileri, bitkisel artıklar ve atıklar, hayvansal atıklar, kentsel ve endüstriyel atıkların kullanıldığı düşünülürse potansiyelin büyüklüğü göze çarpmaktadır. Doğada her yıl 150 milyar ton biyokütle üretilmektemektedir bu buyuk miktarin sadece  %10‘u ticari olarak geri dönüsümü saglanmaktadir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Bioyakıt Çay başlıklı makalemizde bio karbon kömür, bio karbon mangal kömürü ve bio tropik mangal kömürü hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: biyoyakıt nedir, biyoyakit, biyoyakit örnekleri, biyoyakıtlar nelerdir, bıyo yakıt nedır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. Ramazan Akkuş dedi ki:

  Çağatay Turgut Biyoyakıtlar Merhaba herkese siteniz vallaha ilgi uyandırıcı, saolun

 2. Gülcan Aklar dedi ki:

  Çağatay Turgut Biyoyakıtlar selamun aleyküm paylaşımın süper ötesi hayran edici, face de paylaştım

 3. Serpil Ürküş dedi ki:

  Çağatay Turgut Biyoyakıtlar Selamın aleyküm paylaşımınız süper ötesi çok iyi, facebookta paylaştım

 4. Gencay Mert dedi ki:

  Biyoyakıtlar için teşekkürler.

1 5 6 7
BİR YORUM YAZ