Buzdolabı Kullanımında Tasarruf Yöntemleri?

Photo of author

By İhsan

Enerjinin doğru kullanımı oldukça önemli bir konu. Bu nedenle de evimizde ya da işyerimizde doğru enerjinin kullanılmasını istiyorsak o zaman enerji tasarruf noktalarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tasarruf noktalarını aşağıda sizlere daha geniş bir biçimde açıklamaya çalıştık.

Buzdolaplarında Koruyucu Bakım Önemli

Burada örnek olarak buzdolaplarını gösterebiliriz. Buzdolabınızı en verimli şekilde kullanmak istiyorsanız o zaman mutlaka düzenli bakım yaptırmanız gerekiyor. çünkü düzenli bakım sayesinde verimin artırılmasını sağlayacak ve buzdolabının da ömrünü uzatmış olacaksınız. Mesela serpantinler aylık olarak fırça ile temizlenmesi gerekiyor ya da otomatik defrostların 1 yıl içerisinde mutlaka servis bakımı yaptırılması ve ayarının yapılması gerekiyor.

Buzdolabı Hava alacak şekilde konumlandırılmalı

Buzdolabı için konuştuk onunla devam edelim arkasında duvarla olan mesafenin 10 cm kadar olması gerekiyor. ve etrafından hava sürkülasyonunu etkileyen maddelerin bulunmaması gerekiyor. Buzdolabı havayı ne kadar doğru sirküle ederse verimde o kadar artmış olacaktır.

Buzdolabı Kullanımında Tasarruf Yöntemleri? Diğer Haberler

Isı kaynaklarından uzak tutulmalı

Buzdolabınızın koyduğunuz yerde ısı kaynağının olmaması gerekiyor. Çünkü sıcak hava buzdolabının sağlayacağı serinlik ortamının azaltılmasına neden olacak ve buzdolabı da bu noktada daha fazla çalışmaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra bu tür cihazların mutlaka güneşle doğrudan temas etmesinden sakınmalısınız. Genelde binaları ele alacak olursak radyatörlerin buzdolabı yanına konması onların daha fazla enerji harcamalarına olanak sağladıklarını gösteriyor.

Buzdolabındaki Fazla Paketleri Kaldırın

Buzdolabına koymuş olduğunuz koruyucu paketleri olabildiğince ince tutmaya özen gösterin çünkü kalın olan paketler içerisindekinin soğutulmasını güçleştireceği içinde buzdolabının daha fazla çalışmasını sağlayacaktır. Burada gıdaların paketlerinden çıkarılarak yerleştirilmesi önlem olabilecektir.

Buzdolabı Kapağını Olabildiğince Az Açın

Buzdolaplarının her açılması demek içerisindeki soğuk havanın kaybolması anlamına gelecektir. Bu nedenle de kapağın ne kadar az açılmasını sağlarsanız tasarrufu da o kadar doğru yapmış olursunuz. Buzdolabınızın içerisine hiçbir zaman sıcak malzemeler koymamalısınız aksi takdir de buzdolabı sıcak havanın azaltılması için daha çok çalışacaktır.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.