Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği

Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği

Enerji tasarrufu, (Enerji verimliliği) kullanılıp tüketilen enerji miktarının, üretimdeki ve kullanımdaki miktar ve kaliteyi düşürmeden, ekonomik kalkınmayı ve sosyal refahı engellemeden en aza indirilmesine denir. Daha geniş bir biçimde enerji tasarrufu; gaz, buhar, ısı, hava ve elektrikteki enerji kayıplarını önlemek, çeşitli atıkların geri kazanımı ve değerlendirilmesi veya ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji talebini azaltması, daha verimli olan yenilenebilir enerji kaynakları, gelişmiş endüstriyel süreçler, enerji geri kazanımları gibi üretkenliği artırıcı yapı sistemlerinin bütünüdür.

Türkiye için büyümek ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nı daha rahat ve huzurlu ortama kavuşturmak gibi bir çok sosyal avantaj için büyük bir öneme sahiptir. Büyümek için sanayileşmeye ihtiyaç vardır, sanayileşme için ucuz, temiz ve kesintisiz enerjiye, enerji için ise finansa ihtiyaç vardır, teknoloji ve insan kaynağına olan ihtiyaçlarımız da bulunmaktadır.

Evde kullanılan araç ve gereçlerde ayrıca kullanılan bir çok faliyet ve faaliyetlerde de büyük ölçüde enerji tüketen araçlar kullanılmaktadır. Isınma, temizlik, dinlenme, kişisel bakım, aydınlatma eğlence ve benzeri faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla aileler enerji kaynaklarını zorunlu olarak dikkatli bir şekilde kullanmaktadır.

Günümüzde ise enerji kaynaklarının giderek azalması ve fiyatlarının yükselmesi, evle ilgili faaliyetlerin yürütülmesinde ve kullanılan araç ve gereçlerin kullanılmasında aileleri ekonomik yönden olumsuz olarak etkilerken, toplumsal kaynakların sürdürülebilirliğini ve yenilenebilirliğini de sınırlandırmaktadır. Bu nedenle ailelerin bu araç ve gereçleri satın alırken ve kullanırken bazı tasarruf noktalarına dikkat etmeleri özellikle gerekmektedir. Enerji tasarrufu sağlamak bir zorunluluk haline gelmektedir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çatalan Barajı ve Hidroelektrik Santrali başlıklı makalemizde çatalan, çatalan barajı ve çatalan barajı nerede hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Selman Çiçek dedi ki:

  Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 2. Alaaddin Çakır dedi ki:

  Burdur merkezden ben Alaaddin Çakır. Merhaba herkese bu web sitesi inan ki hayran edici, teraziye tıkladım 31-10-2017 18:36:12

 3. Polat Seyhan dedi ki:

  Polat Seyhan Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği Çağatay Turgut çok güzel.

 4. Hamdi Uluören dedi ki:

  Çağatay Turgut Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği merhaba arkadaşlar siteniz inan ki ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım

 5. Muhammet Aslan dedi ki:

  Çağatay Turgut Merhabalar siteniz valla hayran edici, tebrikler

 6. Rüzgar Enerjisi dedi ki:

  Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği ne zaman salı gününde Rüzgar Enerjisi bu siteden okudum.

 7. Işık Şen dedi ki:

  Işık Şen Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği Çağatay Turgut çok güzel.

 8. Mehmet Ali dedi ki:

  Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ