Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği

Photo of author

By Çağatay Turgut

Enerji tasarrufu, (Enerji verimliliği) kullanılıp tüketilen enerji miktarının, üretimdeki ve kullanımdaki miktar ve kaliteyi düşürmeden, ekonomik kalkınmayı ve sosyal refahı engellemeden en aza indirilmesine denir. Daha geniş bir biçimde enerji tasarrufu; gaz, buhar, ısı, hava ve elektrikteki enerji kayıplarını önlemek, çeşitli atıkların geri kazanımı ve değerlendirilmesi veya ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji talebini azaltması, daha verimli olan yenilenebilir enerji kaynakları, gelişmiş endüstriyel süreçler, enerji geri kazanımları gibi üretkenliği artırıcı yapı sistemlerinin bütünüdür.

Türkiye için büyümek ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nı daha rahat ve huzurlu ortama kavuşturmak gibi bir çok sosyal avantaj için büyük bir öneme sahiptir. Büyümek için sanayileşmeye ihtiyaç vardır, sanayileşme için ucuz, temiz ve kesintisiz enerjiye, enerji için ise finansa ihtiyaç vardır, teknoloji ve insan kaynağına olan ihtiyaçlarımız da bulunmaktadır.

Evde kullanılan araç ve gereçlerde ayrıca kullanılan bir çok faliyet ve faaliyetlerde de büyük ölçüde enerji tüketen araçlar kullanılmaktadır. Isınma, temizlik, dinlenme, kişisel bakım, aydınlatma eğlence ve benzeri faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla aileler enerji kaynaklarını zorunlu olarak dikkatli bir şekilde kullanmaktadır.

Günümüzde ise enerji kaynaklarının giderek azalması ve fiyatlarının yükselmesi, evle ilgili faaliyetlerin yürütülmesinde ve kullanılan araç ve gereçlerin kullanılmasında aileleri ekonomik yönden olumsuz olarak etkilerken, toplumsal kaynakların sürdürülebilirliğini ve yenilenebilirliğini de sınırlandırmaktadır. Bu nedenle ailelerin bu araç ve gereçleri satın alırken ve kullanırken bazı tasarruf noktalarına dikkat etmeleri özellikle gerekmektedir. Enerji tasarrufu sağlamak bir zorunluluk haline gelmektedir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerekmektedir.

“Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği” üzerine 8 yorum

  1. Burdur merkezden ben Alaaddin Çakır. Merhaba herkese bu web sitesi inan ki hayran edici, teraziye tıkladım 31-10-2017 18:36:12

    Yanıtla
  2. Çağatay Turgut Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği merhaba arkadaşlar siteniz inan ki ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım

    Yanıtla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.