Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Geleceğin En Yeni Enerji Trendleri

Geleceğin En Yeni Enerji Trendleri

Günlük hayat akışı içerisinde enerjiye bireysel anlamda o kadar çok ihtiyaç duyuyoruz ki örneğin telefonunuzun şarj aleti, bilgisayarınız, aydınlatmanız bunlar bireysel anlamda günlük kullandığımız enerji tüketim araçları. Ancak bunun yanı sıra devasa fabrikalar, veri merkezleri ya da operatörler.  Tüm bu enerji ihtiyaçlarımızı toparladığımız da gerçekten de devasa bir enerji ihtiyacımız söz konusu. İşte bu anlamda tüm bu ihtiyacı değerlendirdiğimiz de gelecekte ne olacak enerji dünyası nereye odaklanacak sorusu akla geliyor.

Gelin isterseniz birlikte geleceğin enerji trendlerini bir değerlendirelim.

YENİLENEBİLİR ENERJİ

Yenilenebilir enerji bugün kullandığımız enerji çeşitleri arasında giderek yükseliyor. Yenilenebilir enerjide teknolojiden bahsetmek mümkün gelecek enerji trendleri arasında gösterilen ve 2030 yılında toplamda enerji dilimindeki % 38 paya kadar ulaşabilmesi bekleniyor. 2010 yılından bu zamana geçtiğimiz 7 yılda bu oran % 26’lara kadar dayandı. Dolayısıyla 38 bölümü alması normal gibi görünüyor. Peki, daha geniş bir dille anlatacak olursak yenilenebilir enerji nedir?

Yenilenebilir enerji nedir?

Enerji kaynağından ve alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ve depolanabilmesi ile tanımlanır. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

ÇEŞİTLENDİRİLMİŞ ÜRETİM

Dünya artık tek bir kaynaktan beslenmeyi doğru olarak bulmuyor. Çünkü ekonomik açıdan da olumlu sonuçlar yansıtmıyor. Fosil yakıtlar ile yenilenebilir enerjinin yeniden tanımlanıyor olması enerji trendleri içerisindeki yerini de almış durumda. Piyasaya baktığımızda orta ölçek olarak tabir edilen firmaların yenilebilir enerjiye yöneldiklerini görüyoruz. Dolayısıyla ev kullanıcıları için bile kendi enerjilerini kullanabilmeleri mümkün bir hale gelecek.

Evlerde Yenilenebilir Enerji Üretilecek!

Panasonic Türkiye’ de yenilenebilir enerji konusunda hedefleri büyüttü. Artık evlerin kendi enerjilerini kendilerinin üretebilmesi konusunda büyük adımlar atıldı. Yazının devamı için tıklayınız….

AKILLI ŞEBEKELER

Yapılan araştırmalara göre 2011 yılında tüm dünyada 27 milyar dolar olan akıllı enerjiye olan yatırım 2018 yılına geldiğimizde 125 milyar dolar olacak. Dolayısıyla burada meydana gelen artışında enerjiyi üretmek kadar kullanmanın da önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Örneğin bugün kullandığımız enerjide aklımıza akıllı sayaçlar geliyor. Enerji personelleri sayaçları okuyabilmek adına uzaktan okuma tekniğini kullanıyorlar. Zaman içerisinde bu sayaçları okumak için de insan gücünden uzaklaşılacağı biliniyor. Yani ayda bir kez değil daha kısa zaman aralıklarıyla sayaçlar okunabilecek. Bunu da örnekleyecek olursak hali hazırda kullanılan akıllı sayaçlar yılda 12 kez okunabiliyor. Ancak sistemin geliştirilmesinin ardından bir yılda 35 bin defaya kadar okunabilecek. Bunun bize ne faydası olacak derseniz enerjideki kaçak kullanım oranlarının ve farklı risklerinde ortadan kaldırılması sağlanacak.

Gelecegin En Yeni Enerji Trendleri1 1 - Geleceğin En Yeni Enerji Trendleri

GELECEĞİN ENERJİLERİ

BÜYÜK VERİ

O kadar çok teknolojiden gelişmişlikten ve enerjiden bahsediyoruz ancak tüm bu sistemlerin işleyişin ve verilerinde analiz edilmesi gerekiyor. bu durum yaşamsal bir öneme sahip. Bu konuda yapılmış olan araştırmalar bize gösteriyor ki enerji devlerinin yaklaşık olarak %78’inden fazlası veri analizlerinin büyük olmasının önemli olduğunu dile getiriyor. Yani enerjide anlık veri analizi yapabilmek anlık değişkenlik ve farklı alternatiflerin karşılanması daha kolay olacak.

MAKİNELER ARASI İLETİŞİM

Enerjiyi doğru bir şekilde tedarik etmek önemlidir. bu nedenle de doğru kişiye doğru zamanda tedarik etmek gerekiyor. bu sayede enerjinin daha verimli kullanılması sağlanabilecektir. Makineler arası iletişim sayesinde enerji firmaları müşterilerine ihtiyaçlarına yönelik çözüm önerilerini de sunacak dolayısıyla bu da enerji arzını daha aktif bir hale dönüştürebilecek. Makinaların üretmiş olduğu veriler verimlilik için önemli bir rol oynayacak.

Yenilenebilir Enerji Yatırımları Rekor Kırdı !

ABD’nin San Diego şehrinde açıklanan küresel rapora göre 2015 yılında yenilenebilir enerji dalları olan güneş enerjisi, su enerjisi ve rüzgar enerjisinde elde edilen yenilenebilir enerji miktarı rekor kırdı. Yazının devamı için tıklayınız…

KURUMSAL MOBİLİTE

Şirketlerinde artık mobil dünyaya geçtiğini görüyoruz. Bunun en büyük nedeni ise hız. Çünkü firmalar artık ne kadar hızlı çözüm ve sistemler geliştirirse o kadar etkin olabiliyor ve bu sayede müşterileri tarafından tercih ediyorlar bunun yanı sıra çalışanlarında zamanlarının büyük bir bölümünü dışarıda geçirmek zorunda kalıyor olması kurumsal mobilite hizmetini kaçınılmaz bir hale dönüştürüyor. Bugün enerjide en fazla trend olarak gösterilen ise kurumsal enerji ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor.

VERİ GÜVENLİĞİ

Veri güvenliği firmalar için oldukça önemli. Dolayısıyla bu yazının içeriğinde de akıllı şebekelerden bahsetmiştik. Akıllı enerji alanında gün geçtikçe nitelik ve nicelik olarak gelişen uygulamalar, akıllı sayaçların ve enerji tüketim dağılımının mahremiyeti gibi yeni kaygı başlıklarını hayatımıza katacak gibi görünüyor.

Bir önceki yazımız olan Sürdürülebilirlik ve Enerji Sektörü başlıklı makalemizde Enerji, enerji sektörü ve enerji verimliliği hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Elif Taşdelen dedi ki:

    Geleceğin En Yeni Enerji Trendleri Enerji Giresun merkezden ben Elif Taşdelen. Merhabalar siten inan ki çok güzel, sosyal medyada paylaştım 02-12-2017 05:29:28 harika ötesi.

  2. Aslan Öztürk dedi ki:

    Geleceğin En Yeni Enerji Trendleri ne zaman cuma gününde Aslan Öztürk bu siteden okudum.

BİR YORUM YAZ