Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Yenilenebilir Enerji Nedir?

YENiLENEBiLiR ENERJi NEDiR?

Yenilenebilir enerji ve kaynakları, durmaksızın devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjiye denir.    Bu kaynaklar güneş ışığı, rüzgârlar, akan sular (hidrogüç veya hidrosantral), biyolojik süreçler ve jeotermal enerji olarak sıralanabilir.

Yenilenebilir enerji kaynağını genel olarak açıklamak gerekirse; enerji kaynağından alınan (bkz. ” Güneş enerjisi nedir? , jeotermal enerji“) ve alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından (bkz. “Güneş enerjisinin kullanılmama nedenleri?“) daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ve depolanabilmesi ile tanımlanır. Örneğin, güneşten elde edilen güneş enerjisi ile çalışan teknoloji aletleri veya teknolojiler bu enerjiyi tüketir, ancak tüketilen güneş enerjisi toplam güneş enerjisinin yanında çok küçük kalır. En genel yenilenebilir enerji şekli ise güneşten gelendir yani güneş enerjisidir. Bazı teknoloji aletleri ve icatlar sayesinde güneş enerjisi ve rüzgâr gücü depolanabilir.
Yenilenebilir enerjinin; kurum veya kuruluşlar, hayvanlar ve insanlar tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün görülmemektedir. Fosil yakıtlar(bkz. “fosil yakıtlar, kömür”), çok uzun bir zaman çizelgesi göz önüne alındığında teorik olarak yenilenebiliyor iken, istismar edilerek bilinçsizce kullanılması sonucu çok yakın bir gelecekte tamamen veya büyük oranda tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında bir yıldız arıyorsak sanırım buda biyoyakıtlar olur olurdu. Biyoyakıtlar hakkında daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Rüzgar Enerjisi Nedir? başlıklı makalemizde rüzgar, rüzgar enerjisi ve rüzgar enerjisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: yenilenebilir enerji nedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
  1. Polat Seyhan dedi ki:

    Çağatay Turgut Merhaba herkese web siteniz valla çok iyi, tebrikler

  2. Muhammet Aslan dedi ki:

    Muhammet Aslan Yenilenebilir Enerji Nedir? Çağatay Turgut çok güzel.

  3. Polat Seyhan dedi ki:

    Yenilenebilir Enerji Nedir? ve Çağatay Turgut begendim dedi.

BİR YORUM YAZ